Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nelituju toho ani na vteřinu.“ Švédský novinář převezl uprchlíka, teď jde k soudu

„Nelituju toho ani na vteřinu.“ Švédský novinář převezl uprchlíka, teď jde k soudu

„Vezměte mě s sebou!“ prosil patnáctiletý Abed švédského novináře Fredrika Önnevalla, který v Řecku spolu s kameramanem a tlumočníkem právě natáčel televizní dokument o uprchlické krizi. Nevěděli, jak na prosbu zareagovat, nakonec ale mladíka vzali do auta. Teď kvůli tomu stojí před soudem.  

 

„Když dostanete takto přímou otázku, co byste dělali?“ ptá se Önnevall s tím, že jedinou možností bylo říct, že to zkusí. A to také udělal. Nyní žije mladý Abed šťastný se svou rodinou ve Švédsku a s novinářem jsou stále v kontaktu.

Dokument byl odvysílán v roce 2015, kdy bylo společenské klima ve Švédsku naladěné na úplně jiné vlně. Během začátků migrační krize bylo Švédsko otevřenou zemí a tamní obyvatelé vyjadřovali běžencům nekonečný soucit. Důkazem jsou i počty přijatých uprchlíků – během roku 2015 švédská vláda otevřela dveře celkem 167 tisícům žadatelů o azyl.

Od té doby se ale nálada rapidně změnila. Před rokem Švédsko uzavřelo své hranice s Dánskem, azylová střediska se stala terčem žhářů a loni na podzim začaly tamní úřady deportovat mladé Afghánce zpět do rodné vlasti.

„Situace je mnohem horší – lidé už nejsou tak přátelští,“ popisuje atmosféru ve švédské společnosti Susana Udvardiová z tamní skupiny pro ochranu uprchlíků Act of Integration. „Máme spoustu smutných případů osob, které byly poslány zpět – mladých Afghánců, kteří si uvědomili, že už pro ně není naděje,“ dodává.

Švédský soud čeká v případu Önnevalla těžké rozhodnutí: jde o pomoc člověku v tísni nebo trestný čin pašování lidí, který by měl být potrestán? Jisti si nejsou ani právníci, Udvardiová má ale jasno. „Proč to proboha dělají? Je zřejmé, že nebyli pašeráky lidí, protože to nedělali kvůli penězům, ale z humanitárních důvodů,“ tvrdí.

Přestože ho podání pomocné ruky mladému uprchlíkovi poslalo před soud, svého rozhodnutí Önnevall nelituje. Udělal by to znovu? „To je těžká otázka. V případě Abeda bych si vyvodil stejný závěr. Byl jsem si vědom toho, za jakou cenu mu pomáhám. A jestli lituji? Ani na vteřinu,“ říká švédský novinář.  

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek