Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němci už Ameriku nepoznávají. Máme ji hodnotit podle činů, nebo tweetů? narážel Gabriel na Trumpa

Němci už Ameriku nepoznávají. Máme ji hodnotit podle činů, nebo tweetů? narážel Gabriel na Trumpa

Němci si nejsou jistí, jestli při pohledu přes Atlantik ještě poznávají svoji Ameriku, uvedl spolkový ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Nejsou si jisti, zda ji hodnotit podle činů, nebo tweetů, řekl ministr. Gabriel tak zjevně narážel na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nikdo by neměl rozdělovat Evropskou unii, a to ani Spojené státy, řekl šéf německé diplomacie v projevu na mnichovské bezpečnostní konferenci. 

Gabriel zavzpomínal na zásadní roli, kterou pro vývoj Německa po druhé světové válce Spojené státy sehrály. Právě od nich se totiž spolková republika naučila o výhodách demokracie, vlády práva, multilateralismu nebo svobodného obchodu. Možná právě to podle něj vysvětluje, proč si dnes Němci nejsou jisti, jestli Ameriku ještě poznávají. "Jsou to činy, jsou to tweety, jsou to slova, co máme sledovat, abychom poměřovali Ameriku?" ptal se Gabriel.

Zdůraznil, že úzké spojenectví mezi Spojenými státy a Evropou je cestou, jak zachovat stávající architekturu mezinárodního uspořádání. Zásadní je také jednota Evropské unie, kterou podle něj Rusko a Čína rády testují. "Nikdo by se neměl pokoušet rozdělovat Evropskou unii, ne Rusko, ne Čína, ale také ne Spojené státy," prohlásil.

Washingtonu také doporučil, aby nenechal zkrachovat dohodou o íránském jaderném programu, a zároveň se spolu s Evropou snažil najít cesty, jak výrazně omezit destabilizující vliv íránské politiky.

Na okraj mnichovské konference se Gabriel podle agentury Reuters vyjádřil i k situaci na východní Ukrajině. Zopakoval své přesvědčení, že není realistické trvat na tom, aby Rusko zcela naplnilo minské dohody, a pak se teprve řešilo uvolnění protiruských sankcí. Moskva by podle něj měla být tímto způsobem odměněna i při menším pokroku, například naplnění příměří.

Názor Gabriela, která má dnes bilaterálně jednat se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, je v rozporu s oficiálním postojem německé vlády a kancléřky Angely Merkelové, která trvá na úplném naplnění minských dohod.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek