Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německo dál stahuje ze zahraničí zlato. Rychleji, než plánovalo

Německo dál stahuje ze zahraničí zlato. Rychleji, než plánovalo

Německo urychlilo přesun svého zlata uloženého v zahraničí do Frankfurtu. Zhruba tři tisíce tři sta tun cenného kovu si během studené války schovalo v Paříži. Londýně a New Yorku. Německá veřejnost ale v posledních letech, kdy Evropu zmítá jedna krize za druhou, stále hlasitěji požadovala jeho návrat domů. Objevily se i obavy, že například v USA už německé zlato vůbec není. Německá centrální banka dnes oznámila, že zlato ze zahraničí stahuje rychleji, než plánovala. Informovala o tom agentura Reuters.

Z newyorské pobočky amerického Fedu a Paříže dosud přesunula skoro 600 tun cenného kovu. Do konce letošního roku by ale chtěla německá centrální banka mít v sejfech polovinu svého zlata. Původně to přitom plánovala do konce roku 2020. Zbývající polovinu chce zatím nechat za hranicemi.

Lidé v Německu požadovali návrat druhé největší zlaté rezervy na světě kvůli obavám ze zániku eura. Podle některých názorů by dokonce toto zlato mělo sloužit ke krytí obnovené německé marky. Obavy v Německu vzbuzují i sílící hnutí ve Francii a Itálii, která požadují odchod obou zemí z Evropské unie a společné měny.

Další nejistotu vzbuzují záměry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který požaduje zásadní změny v mezinárodním obchodu a odmítá globalizaci. Představitelé Bundesbank dnes ale takové obavy mírnili. „Vedeme hodně debat o americkém prezidentu Trumpovi a jeho možných dopadech na měnovou politiku, ale věříme americké centrální bance,“ uvedl člen bankovní rady Carl-Ludwig Thiele.

Během studené války měli Němci mimo vlast uloženo 98 procent svého zlata. Největší množství, asi 931 tun, přesunuli zpět z Británie v roce 2000. Až přesuny skončí, mělo by v zahraničí zůstat 1236 tun v New Yorku a 432 tun v Londýně. Zbytek bude uložený v sejfech Bundesbanky ve Frankfurtu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek