Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německo už není nejlepší země na světě. Kvůli Trumpovi se propadly i USA, Česko se nedostalo ani do první třicítky

Německo už není nejlepší země na světě. Kvůli Trumpovi se propadly i USA,  Česko se nedostalo ani do první třicítky

Loni se Němci mohli pyšnit titulem „nejlepší země na světě“, který jim udělily v rámci svého tehdy prvního obdobného žebříčku americká mediální a poradenská agentura U.S. News & World Report, marketingová agentura BAV Consulting a pensylvánská univerzita Wharton Business School. Německo se ale nejen kvůli migrační krizi propadlo, a na špici v hodnocení kvality života se tak letos dostali sousední Švýcaři. Česká republika obsadila 37. místo.

Respondenti ocenili loni Německo za jeho zaměření na klíčové globální otázky, jako byla například migrační krize a jednota eurozóny. Letos ale naopak strach z integrace masy uprchlíků, ostře sledované teroristické útoky či zvyšující se nejednotnost Evropy vnímání kvality života v zemi značně ovlivňují. Německo se proto stalo méně atraktivní. V žebříčku si spolková republika pohoršila o čtyři příčky, ačkoli z hlediska podnikatelského prostředí zůstává stále na špici.

Česká republika obsadila 37. místo. Relativně dobré hodnocení dostala od respondentů v oblasti občanství, kvality života a dokonce i podnikatelského prostředí. Body dostala mimo jiné i za politickou stabilitu a vysokou úroveň vzdělání.

Hodnocení atraktivity žití v jednotlivých zemích světa je postaveno na průzkumu, ve kterém odpovídá 21 tisíc respondentů. Hodnocené země mají posoudit jako značku, roli hraje řada kritérií, od rodinného prostředí až po možnosti začátků podnikání.

 

Hodnocení států podle kvality života

1. Švýcarsko

2. Kanada

3. Velká Británie

4. Německo

5. Japonsko

6. Švédsko

7. USA

8. Austrálie

9. Francie

10. Norsko

37. Česká republika

Švýcarsko se podle zprávy do čela žebříčku dostalo zejména na základě svých progresivních sociálních systémů, ochraně lidských práv a příznivého podnikatelského prostředí. Stejně jako v předchozím roce obsadily druhé a třetí místo žebříčku Kanada a Velká Británie.

Trumpovi fandí Rusové a Číňani

Podobně jako Německo si podstatně pohoršily i Spojené státy, které ze čtvrtého nejlepšího místa na světě spadly na sedmou pozici. Přispěla k tomu vyostřená kampaň před prezidentskými volbami. Respondenti uvedli, že kvůli výpadům jednotlivých kandidátů ztratili k této zemi úctu. Vliv na jejich postoj může mít i to, že průzkum se konal krátce po amerických volbách, ale i to, že většina z nich vyjádřila sympatie protikandidátce vítěze, Hillary Clintonové.

Naopak body získal Donald Trump od respondentů z Ruska, kde se pro něj vyslovilo hned 83 procent dotázaných. Také většina Číňanů (54 procent), kteří se průzkumu zúčastnili, by preferovalo právě současnou hlavu státu. Naopak ve zbytku světa by mu přednost před Clintonovou dala sotva třetina.