Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německo volí prezidenta. Bude jím pragmatik Frank-Walter Steinmeier

Německo volí prezidenta. Bude jím pragmatik Frank-Walter Steinmeier

Do politiky vstoupil jako blízký spolupracovník sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera, ale popularitu mezi Němci mu zajistila až role německého ministra zahraničí. Dnes bude jednašedesátiletý politik Frank-Walter Steinemeier s největší pravděpodobností zvolen na pět let německým prezidentem. Je společným kandidátem velké koalice a nemá žádného vážného soupeře.

Při osobním setkání působí rozhodně, státnicky a jako muž, který ví, co chce. Podobně o jedenašedesátiletém sociálním demokratovi Frank-Walteru Steinmeirovi, který se dnes téměř s jistotou stane novým německým prezidentem, mluví i jeho zahraniční partneři. „Frank-Waltera si nesmírně vážím. Považuji ho za přítele,“ říká na jeho adresu třeba český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Dlouholetý šéf německé diplomacie ve vládě kancléřky Angely Merkelové se těší popularitě i mezi obyčejnými Němci. Průzkumy veřejného mínění ho v posledních dekádách řadí mezi nejoblíbenější politiky v zemi. „Většina lidí ho vnímá jako tvář německé diplomacie,“ píše například server Deustche Welle. „Tím, že v poslední době působil jako ministr zahraničí pod Merkelovou, zajistil si respekt obou hlavních německých stran, tedy křesťanských a sociálních demokratů. Má diplomatickou zkušenost a ve světě je uznávaný. Několikrát o tom přesvědčil,“ pokračuje web. Jako příklad uvádí zmírňování rusko-ukrajinské krize, ve které Steinmeier působil jako vyjednavač.

Do dnešní prezidentské volby, kvůli níž se schází Spolkové shromáždění, vstupuje Steinemeier jako společný kandidát vládnoucí velké koalice CDU/CSU a SPD. Jeho zvolení má být hladké a bez zbytečných emocí a nečekaných zvratů. Křesťanskodemokratická kancléřka Merkelová sice původně koketovala s myšlenkou postavit společného kandidáta se Zelenými, nakonec ale od této myšlenky kvůli odporu bavorské odnože své strany CSU upustila. Vlastního uchazeče o prezidentské křeslo se Merkelová neodvážila vybrat, protože nechtěla na začátku důležitého roku, v němž proběhnou i parlamentní volby, přivolávat porážku.

Z volební matematiky prezidentských voleb vyplývá, že by Steinmeier měl být zvolen již v prvním kole hlasování. Pokud pro něj budou hlasovat všichni zástupci stran velké koalice, získá 923 z celkových 1260 hlasů. Není ale vyloučené, že jich bude mít ještě víc. Nedávno ho k volbě svým spolustraníkům doporučil i šéf svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.

Volitelé, mezi nimiž letos bude například i trenér německé fotbalové reprezentace Joachim Löw, se k hlasování v budově Spolkového sněmu v Berlíně sejdou v neděli v poledne. Výsledky volby by měly být oznámeny zhruba o dvě hodiny později.

Ve funkci prezidenta, která má v případě Německa spíše reprezentativní úlohu, by Steinmeier měl vystřídat odcházející hlavu státu Joachima Gaucka. Stát by se tak mělo 17. března.

Steinmeier, který vystudoval politologii a právo, byl dlouhou dobu spojován s osobou bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera. V roce 1993 mu jako tehdejšího premiérovi Dolního Saska dělal poradce a o šest let později mu vedl kancléřskou kancelář. Od roku 2005 je německým ministrem zahraničí a v roce 2009 byl kandidátem sociální demokracie na kancléře. V roce 2010 na čas opustil politiku, aby mohl darovat ledvinu své vážně nemocné manželce. U Němců si tím podle serveru Deutsche Welle vysloužil velké uznání.