Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německý migrační úřad neprověřuje mobily žadatelů o azyl. CDU to vadí

Německý migrační úřad neprověřuje mobily žadatelů o azyl. CDU to vadí

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky se dočkal vlny kritiky ze strany tisku, ale také politických špiček. Za zostřené situace, která v Německu panuje od prosincového teroru v Berlíně, vzbudilo nevoli zjištění, že orgán nekontroluje mobilní telefony těch běženců, u kterých nelze ověřit identitu kvůli chybějícím dokumentům. Přitom na to má právo.

Prosincový teroristický útok na vánoční trh v Berlíně rozpoutal v Německu diskuzi o nástrojích migrační politiky. Předseda parlamentního výboru pro vnitřní bezpečnost z vládní CDU Ansgar Heveling by se rád zasadil o některé změny stávajících norem. Především nechápe, proč úřady nevyužívají možnost projít data v mobilních telefonech žadatelů o azyl.

Ta je přitom stanovena v zákoně a týká se těch, kteří přicházejí do Německa bez dokumentů, na jejichž základě by bylo možné ověřit identitu žadatelů o azyl. Příslušný paragraf přímo uvádí, že pokud nelze ověřit identitu na základě dokumentů, je cizinec povinen předložit datové nosiče, které by mohly pomoci určit jeho identitu na vyžádání úřadům.

Zákon dále dokonce uvádí, že pokud tak dotyčný neučiní a existuje důvodné podezření, že je majitelem takových zařízení, smějí příslušné orgány učinit prohlídku jeho osobních věcí. Cizinec je podle zákona povinen se takové prohlídce podrobit. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) ale připustil, že prozkoumání mobilních zařízení se v současnosti odehrává na bázi dobrovolnosti.

Heveling toto jednání označil za chybu, telefony mohou podle jeho názoru výrazně přispět ke správnému zařazení běženců. „Třeba se tak prokáže, že 95 procent kontaktů v mobilu pochází ze státu X, ačkoliv dotyčný uvádí, že přišel ze státu Y. Možná zjistíme, že telefon byl dlouhodobě používaný ve vesnici X, ačkoliv žadatel uvádí, že čelil pronásledování ve městě Y. Takové informace teď bohužel BAMF nemá při určování identity k dispozici,“ nechal se slyšet pro deník Die Welt politik CDU.

"Možná zjistíme, že telefon byl dlouhodobě používaný ve vesnici X, ačkoliv žadatel uvádí, že čelil pronásledování ve městě Y."
Ansgar Heveling (CDU)

Jeho stranický kolega Wolfgang Bosbach s ním souhlasí, nechce ale čekat až na azylové řízení. „Pokud nelze prokazatelně určit identitu a národnost cizince, neměli bychom jej vůbec vpustit do země. A samotné vystavení žádosti o azyl také nenahrazuje chybějící pas,“ podotýká politik, který předsedal parlamentnímu výboru pro vnitřní bezpečnost před Hevelingem.

Zdůrazňuje také, že je nutné posílit kontroly na hranicích. „Musíme vědět, kdo přichází do naší země! Sice jsme v Schengenském prostoru zrušili hraniční přechody jako takové, ale nikoliv povinnost mít u sebe doklady a případně také vízum. Zrušení hraničních kontrol mezi sousedícími státy Schengenu bylo provedeno v souladu s posílením vnějších hranic. Proto potřebujeme v současnosti minimálně na hlavních uprchlických trasách hraniční kontroly, které budou hodny toho názvu,“ připojil Bosbach.

Proti kontrolám mobilních telefonů rozhodně nevystupuje ani bývalý šéf BAMF a současný zmocněnec spolkové vlády pro záležitosti uprchlíků Frank-Jürgen Weise.

„Mobil může mít klíčový význam při ověřování identity,“ říká. „Falešné papíry ale ještě samy o sobě neznamenají, že se jedná o podvodníka. Z některých zemí lze uprchnout pouze s nepravými dokumenty nebo úplně bez nich. Na druhou stranu často slýcháme o zničených dokladech. Když je ale potřeba je předložit u cizineckého úřadu kvůli finančnímu příspěvku, najednou se objeví,“ popisuje v rozhovoru pro Focus Weise.

"I když většina příchozích nemá pasy, chytrý telefon má téměř každý."
Wolfgang Bosbach (CDU)

Zatímco pasu se běženci často zbavují, chytré telefony je provázejí po celou cestu. „Pokud z humanitárních důvodů přejdeme skutečnost, že žadatel o azyl nemá pas ani další doklady, které by pomohly ověřit jeho identitu, musíme mít přinejmenším možnost projít data v mobilním telefonu, abychom si ověřili jeho tvrzení. I když většina příchozích nemá pasy, chytrý telefon má téměř každý,“ upozorňuje Wolfgang Bosbach.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek