Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německý voják zdravil své kolegy pozdravem "Heil Hitler". Jemu podobných přibývá

Německý voják zdravil své kolegy pozdravem "Heil Hitler". Jemu podobných přibývá

Více než 70 let po konci druhé světové války a porážce nacismu má Adolf Hitler v německé armádě stále příznivce. V souhrnné patnáctistránkové zprávě, kterou spolková ministryně obrany Ursula von der Leyenová sepsala pro parlament, stojí, že armáda vyšetřuje necelé tři stovky incidentů. Vojáci byli přichyceni při hajlování, doložené jsou i výpady proti přistěhovalcům. 

V dopisu dle agentury Reuters stojí, že německá vojenská kontrarozvědka provádí rozsáhlé šetření ve svých řadách. Prošetřovat má celkem 275 případů, v nichž se vojáci měli zachovat jako krajně pravicoví extremisté. Téměř 150 incidentů bylo nahlášeno loni, dalších 53 tento rok.

Vojáci byli přichyceni při projevech nacismu, které jsou v Německu trestné. Jeden z nejvážnějších doložených incidentů se jmenuje „Případ 29“. Kontrarozvědka v něm vyšetřuje vojáka, který zdravil své kolegy nacistickým pozdravem „Heil Hitler“ (sláva Hitlerovi, pozn. red.).

„Případ byl předán k prošetření vojenskému prokurátorovi a státnímu zastupitelství, ale voják nebyl ani propuštěn, ani mu nebyla zakázána služba,“ poukazuje německá ministryně obrany v dopise.

V dalším zaznamenaném případě voják prostřednictvím facebookové stránky spojené s krajně pravicovou Národní demokratickou stranou (NPD) šířil rasistické výroky. Požadoval například trest smrti pro „typické cizince“. I on unikl vážnějšímu trestu. Podle ministryně byl „pouze ukázněn“.

Třetí případ, který ministryně obrany podrobněji popisuje ve své zprávě pro německý parlament, se týká vojáka, který na výjezdě v Rize, hlavním městě Lotyšska, předvedl nacistický pozdrav. I jemu armáda povolila používat dál zbraň.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek