Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nenávist v Americe sílí. Počet extremistických skupin prý stoupá i kvůli Trumpovi

Nenávist v Americe sílí. Počet extremistických skupin prý stoupá i kvůli Trumpovi

Organizovaná nenávist se šíří Amerikou. Podle posledních výzkumů ve Spojených státech prudce roste počet extremistických skupin. Radikální pravici se podle dat Právního centra pro chudé amerického Jihu (Southern Poverty Law Center) daří také kvůli novému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který někdy používá podobnou rétoriku a dává jí tak punc oprávněnosti.

Podle výsledků průzkumu roste počet nenávistných skupin už druhý rok v řadě. V roce 2016 na území Spojených států fungovalo celkem 917 uskupení, které sdružovaly své členy na základě společné nenávisti vůči některým skupinám obyvatel. V roce 2014 jich bylo jen 784. Nejvíce přibylo těch uskupení, která vystupují proti muslimům. Za rok se jich nově objevilo 67.

Klesl naopak počet skupin, které aktivně vystupují proti vládě. Výzkumníci tvrdí, že za to může nová rétorika Bílého domu, která vnáší do obecné diskuse konspirační teorie o muslimech a imigrantech, které hrají na strunu extrémistům. „Zvolení Donalda Trumpa absolutně vybudilo pravicové extremisty, protože přijal za své několik jejich názorů,“ uvedl seniorní člen centra Mark Potok pro New York Times.

Trump začal svoji prezidentskou kampaň sérií výroků, ve kterých v červnu 2015 označil imigranty z Mexika za násilníky a kriminálníky. Proti teroristům chce také bojovat zákazem vstupu muslimů do země. Tuto myšlenku už v lednu přetavil do prezidentského výnosu, který zakazoval obyvatelům sedmi převážně muslimských zemí vstup do USA.

Počet extremistických skupin může být ale ve skutečnosti daleko vyšší. Výzkum totiž zahrnuje jen uskupení, která působí aktivně v offline světě. To znamená, že musí například rozdávat náborové letáky nebo vydávat členské legitimace. Mnoho extremistů se ale setkává jen na internetu, to z nich ale prý nedělá podle autorů výzkumu nebezpečné osoby.

„Musíme rozlišovat mezi skutečně nebezpečnými extremisty a lidmi, kteří jen provozují nějakou stránku nebo uveřejňují nenávistné tweety. Nebezpeční jsou, až když vyjdou z online světa a začnou se projevovat extremisticky i normálně,“ doplňuje Potok.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek