Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nenávist vůči muslimům ve Španělsku po útocích sílí, vyznavači islámu mají strach o život

Nenávist vůči muslimům ve Španělsku po útocích sílí, vyznavači islámu mají strach o život

Po teroristických útocích v Katalánsku zažívají někteří muslimové ve Španělsku slovní útoky a přestávají se na ulicích cítit bezpečně. Paniky po teroru v Barceloně prý využili pravicový extremisté, kteří v jinak tolerantní zemi začali rozdmýchávat náboženskou nesnášenlivost.

„Poprvé v životě se cítím ve městě nejistě. Lidé se na mě dívají podezřele, protože nosím hidžáb. Nedávno na mě kolemjdoucí zařval, že bych se pod tím měla přestat skrývat,“ popisuje pro web Deutsche Welle 17letá Fatima El Himerová z Granady.

S rodiči a sestrou se do Španělska přistěhovali z Maroka, ještě když byla malá. „Nikdo se ke mně nikdy ve Španělsku nechoval jinak jen proto, že nosím hidžáb. Ani po teroristických útocích ve Francii, Belgii a ve Velké Británii se v posledních letech nic nezměnilo. Plno lidí mě naopak ubezpečovalo, že ví, že za ty útoky nijak nemůžu,“ vysvětluje Fatima.

Vše se ale změnilo po nedávném teroru v Katalánsku. Na mešitách v Granadě, Madridu, Seville a Tarragoně se objevily graffiti „Zemřete“ a „Vrahové za to zaplatí“. Podle studie španělské civilní platformy proti islamofobii vzrostl počet rasově motivovaných útoků ze 49 v roce 2014 na 567 v loňském roce. Také organizace SOS Barcelona zaznamenala v posledních dnech od muslimů mnohem více hlášení o vyhrožování na facebooku.

„Xenofobní bouře, které se spustila na sociálních sítích, je neuvěřitelná. Mnoho Španělů se po útocích v Barceloně samozřejmě bojí. Ale pravicoví extremisté toho nyní využívají a přiživují v lidech nenávist vůči muslimům,“ popisuje prezident Španělské federace islámských náboženských entit Mounir Benjelloun. Čtyři dny po útoku vyšlo přitom do ulic asi 2 500 muslimů, kteří protestovali proti terorismu transparenty s nápisy „Ne v mém jméně“, čímž se chtěli distancovat od atentátníků, kteří sami sebe označují za vyznavače islámu. Už den po útoku ale v místech tragédie demonstrovali i vyznavači krajní pravice.

Vlna islamofobie se ve Španělsku dlouho držela na nízké úrovni. I reakce místních po útoku v Madridu v roce 2004 byla odlišná než nyní, potvrzuje i Benjelloun. „Tehdy lidé věděli, že teroristé, kteří spáchají útok, nemají celkově nic společného s muslimskou komunitou ve Španělsku. Nyní má ale čím dál více lidí problém tuto skutečnost rozlišovat,“ popisuje prezident federace.

Minulý týden dokonce v madridském metru napadli marockou ženu. „Mnoho žen se teď bojí, aby se jim nestalo něco podobného,“ vysvětluje řezník Mohamed Tazet, který má svůj obchod naproti madridské mešity. Strach a podezíravost cítí i Chafik El Boudali, který má o kousek dál krám s ovocem a zeleninou. Od útoku mu prý ubylo významné množství zákazníků. „Nevím, co si myslí. Že jsme všichni teroristé? To, co se stalo v Barceloně, nemá nic společného s islámem, jak ho znám já,“ dodává El Boudali.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek