Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Není nebezpečný, netřeba ho monitorovat. Kde udělaly úřady s floridským střelcem chybu

Není nebezpečný, netřeba ho monitorovat. Kde udělaly úřady s floridským střelcem chybu

Informace o neobvyklém chování Nikolase Cruze, který ve středu postřílel ve floridské střední škole 17 lidí, měla americká policie už předloni. Úřady ale vyhodnotily, že není třeba ho monitorovat, protože nepředstavuje velké riziko. Příbuzní zastřelených dětí dnes v Parklandu pokračují v pohřbech svých potomků. Ve městě Fort Lauderdale protestovalo několik stovek lidí za omezení držení zbraní.

Policisté se podle listu South Florida Sun Sentinel setkali s Cruzem v září 2016, kdy zveřejnil na sociálních sítích video, na němž si pořezal paži a hovořil o tom, že si chce koupit střelnou zbraň. Policie se zabývala tím, zda nepředstavuje nebezpečí pro své okolí, dospěla však k závěru, že se mu dostává odpovídající péče od psychologů a od parklandské školy, kterou tehdy navštěvoval.

FBI je od pátku pod rostoucím tlakem, že riziko spojené s Cruzem podcenila. Úřad přiznal, že pochybil poté, co v lednu dostal tip, že vyhozený student shromažďuje zbraně a chce zabíjet lidi. FBI je však v rozporu s pravidly neodeslala do pobočky na Floridě. Šéf úřadu Chris Wray čelí výzvám k demisi a ministr spravedlnosti Jeff Sessions nařídil prověrku vyšetřovacího postupu FBI v Cruzově případě.

V Parklandu mezitím probíhají další pohřby dětí, které se staly oběťmi jeho krvavého činu. Někteří z rodičů vzkázali zákonodárcům, že je na čase zasadit se o zpřísnění pravidel pro držení automatických zbraní.

Podobná slova zněla také na shromáždění stovek odpůrců volného prodeje střelných zbraní, kde promluvilo i několik studentů z parklandské školy. "Nebyli jste tam. Nevíte, jaký to byl pocit. Zbraně dávají těmhle odporným lidem schopnost zabíjet jiné lidské bytosti. Tohle je o zbraních a o všech lidech, jejichž životy náhle skončily kvůli zbraním," vzkázala zákonodárcům jedna z přeživších studentek Carly Novellová.

Americká média se však shodují, že šance na zpřísnění zbraňových zákonů je stejně jako po předešlých případech masové střelby vzhledem k vlivu lobby majitelů zbraní a neochotě vládnoucích republikánů velmi malá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek