Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nepitvejte Kimova bratra, žádala Severní Korea. Malajsie nátlak odmítla

Nepitvejte Kimova bratra, žádala Severní Korea. Malajsie nátlak odmítla

Severokorejští úředníci strávili ve středu dlouhé hodiny dohady se svými malajsijskými protějšky, kterým se snažili rozmluvit pitvu zavražděného Kim Čong-nama, bratra vůdce KLDR. O život ho připravily dvě ženy na letišti v Kuala Lumpuru. Jak přesně? To má pitva ukázat.  

Dynastie Kimů se k němu sice moc nehlásila a byl jí trnem v oku, cizí experty se skalpelem k němu ale KLDR pustit nechtěla. Zavražděný Kim Čonh-nam se posmrtně stal důvodem k dohadům Severní Koreje s úřady v Malajsii.

Informace s odvoláním na tři na sobě nezávislé zdroje přinesla tisková agentura Reuters. Dosud se ví jedno: podle malajsijských, jihokorejských a amerických úřadů Kim Čong-nama otrávily v odletové hale dvě severokorejské agentky. Čím? To stále jasné není. Pitvu Kim Čong-nama dokončili soudní lékaři ve středu večer, ale její výsledky úřady zatím nezveřejnily.

Nepadlo taky rozhodnutí, kdy a zda vůbec úřady nechají tělo zavražděného muže převést do KLDR. „Malajsie se nenechá do ničeho tlačit. Budeme se držet postupů,“ prohlásil zdroj citovaný agenturami.

Kim Čong-nam patřil ke kritikům dynastické vlády v Severní Koreji. Veřejně se opíral do svého bratra Kim Čong-una a prohlašoval, že stávající stalinistický režim v jeho vlasti již dlouho nevydrží.

Spekulacím, že si vraždu objednal sám Kim Čong-un nahrává i fakt, že se tak severokorejský vůdce zbavil člověka, který by jej potenciálně mohl sesadit. „Téměř jistě za tím stojí. Eliminace potenciálních center moci je chladnokrevná, ale chytrá,“ soudí někdejší americký bezpečnostní poradce Van Jackson. Nebylo by to ostatně poprvé, kdy diktátor Kim takovému nařčení čelí.

Při dodržení dynastické linie není po smrti Kim Čong-nama nikdo další, kdo by si mohl pozici současného vůdce teoreticky nárokovat. Jeho otec Kim Čong-il měl celkem tři syny. Ten poslední však o politiku nejeví zájem.

„Nemá ani žádný oficiální titul. Je jen talentovaným kytaristou,“ komentoval situaci někdejší muž číslo dva na severokorejské ambasádě v Londýně Thae Yong Ho.

Tři generace Kimů, které po druhé světové válce vládly Severní Koreji, si vytvořily jeden z nejsilnějších kultů osobnosti na světě. Kim Čong-un pracuje na tom, aby svoji dominantní pozici ve státě ještě upevnil. Ačkoli neexistuje podezření, že by se ho někdo pokoušel svrhnout, provádí čistky, v nichž se nebojí jít ani po vlastní rodině. Doplatil na ně třeba jeho strýc, kterého vůdce nechal popravit v roce 2013.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek