Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nepoučitelný. Média podle Trumpa nereferovala o terorismu. Problém je v tom, že to zase není pravda

Nepoučitelný. Média podle Trumpa nereferovala o terorismu. Problém je v tom, že to zase není pravda

Prezident USA se opět opřel do médií. Tentokrát jim vytýká bídné informování o teroristických útocích páchaných stoupenci samozvaného Islámského státu. Zadělal si ale opět na malér – jednak nemá pravdu, a za druhé z neznámého důvodu vynechal útoky, které se odehrály v Izraeli.

Střelba v pařížském klubu Bataclan, útok nákladním autem na oslavy v Nice nebo střelba v San Bernardinu. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa o těchto útocích nereferovala média dostatečně. Listina, kterou vydal Bílý dům, se také opírá do zpravodajství týkajícího se neštěstí na berlínském vánočním trhu či střelby v Orlandu.

Na seznamu je dohromady 78 teroristických útoků po celém světě, od Afghánistánu, přes Alžírsko až po Austrálii. Bez jakéhokoliv bližšího vysvětlení tento výčet neobsahuje teroristické útoky, kterým čelil židovský stát. Při jednom takovém, kdy zaútočil devatenáctiletý Palestinec bombou na autobus v Jeruzalémě, například bylo zraněno dvacet lidí.

Ostatně seznam má víc nedostatků a celkově působí, jako by byl šitý horkou jehlou. Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová je v něm chybně vyhláskovaná jako „Teresa“, což je mimochodem jméno britské pornoherečky, a v mnoha dalších slovech došlo k různým přesmyčkám. Americká hlava státu se také nejspíše stala prvním člověkem, který měl tu čest hovořit s „australským prezidentem,“ jak v dokumentu nazývá premiéra Malcolma Turnbulla.

Mluvčí Bílého domu Lindsay Waltersová tvrdí, že listina názorně ukazuje, že dostávají teroristické útoky v médiích stále méně pozornosti. „Když se podíváte o pár let zpátky, každému z těchto útoků by byla poskytnuta pozornost ve všech médiích. Teď k nim ale dochází tak často, podle našeho dokumentu přibližně každé dva týdny, že už se útokům nedostává takového pokrytí jako kdysi,“ cituje Waltersovou list The Guardian.

Zcela opačný názor pak má politický analytik a bývalý poradce čtyř amerických prezidentů David Gergen. „Myslím si, že je to jeden z nejvíce pobuřujících výroků Donalda Trumpa, jelikož v podstatě tvrdí, že tisk nedělá svou práci, jelikož sleduje vlastní politické zájmy,“ upozornil Gergen. „Uvádí tyto lživé údaje, aniž by zmínil jediný důkaz. Na seznamu je San Bernardino, jako by jej tisk nepokryl dostatečně,“ dodává analytik.

Netřeba dodávat, že například útoky v Paříži a v Nice, které v seznamu taktéž figurují, doslova ovládly mediální prostor.

Lživá tvrzení se ve spojení s osobou Donalda Trumpa vyskytují opakovaně a radost z toho jako jedny z mála mají firmy, které se specializují na ověřování pravdivosti. Web Daily Beast cituje jednoho ze zaměstnanců společnosti PolitiFact, která se z přítomnosti nového muže v Bílém domě vysloveně raduje. „Je jasné, že dokud bude Donald Trump prezidentem, budeme mít dost zakázek,“ uvedl muž, který si nepřál být jmenován.

Výzkumná agentura v současnosti eviduje 19 % Trumpových tvrzení jako vyslovené lži, 33 % jako částečnou lež a 17 % na hraně. V minulosti byla také hlava USA oceněna za své výroky v předvolební kampani v anketě Lež roku 2015. Poptávka Američanů po pravdě, které se jim v podání prezidenta nedostává, se odráží také v rostoucím počtu předplatitelů seriózních médií s tradicí, která se zavázala ověřovat zveřejňované informace a tvrzení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek