Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neriskujte životy na moři. Britové plánují virální kampaň proti migraci do EU

Neriskujte životy na moři. Britové plánují virální kampaň proti migraci do EU

Britská vláda chce přesvědčit potenciální migranty v severní Africe, aby si rozmysleli nebezpečnou cestu do Evropy. Posloužit ji k tomu mají předtočená videa s výpověďmi migrantů, kteří plavbu lodí po Středozemním moři absolvovali. Kritici jsou ale k záměru britského kabinetu skeptičtí a vnímají ho pouze jako snahu o uklidnění domácích voličů.

Série rozhovorů natočených na kameru, které budou dostupné online a budou se samovolně šířit po sociálních sítích, má podle britského ministerstva vnitra přispět k zastavení migrace do Evropy. Migranti v Libyi na nich mají popsat nástrahy, které je na cestě nebo při její organizaci potkaly, a tím odradit potenciální zájemce o plavbu v jiných zemích.

Kritici úmyslu britské vlády ale v přílišný úspěch videí nevěří. Vycházejí při tom ze zkušeností, které s podobnými kampaněmi mají jiné státy v Evropě. K nim patří například Dánsko, které se v minulosti rozhodlo zaplatit inzerci odrazující migranty od cesty přes moře v libanonském tisku, nebo Německo. Spolková vláda dříve platila billboardy s podobnými vzkazy v Afghánistánu.

„Informace, kterou se kampaň snaží sdělit, cílovou skupinu nezasáhne. Lidé se rozhodují na základě toho, co slyší od členů své rodiny nebo kamarádů, tedy od osob, kterým věří, a ne od vlád cizích států,“ říká pro britský deník The Guardian pracovnice Overseas Development Institute Jessica Hagen-Zanker, která se věnuje výzkumu migrace. „Informace o cestě jsou irelevantní a risk, který by museli migranti podstupovat, je ve srovnání s tím, s čím se musejí denně potýkat, naprosto zanedbatelný,“ pokračuje.

Cíl britské vlády je proto podle ní jiný: ukázat domácím voličům, že se proti migraci něco dělá. „A to i přesto, že to nemusí být nutně efektivní.“ Mnohem lepší by bylo, kdyby cesta nebyla tolik nebezpečná a otevřely by se cesty do Evropy pro legální migraci.

Mluvčí britského ministerstva vnitra médiím potvrdil, že se projekt opravdu připravuje a je jednou z možností, jak zvýšit mezi lidmi povědomí o rizicích nelegální migrace. V oficiálním dokumentech se uvádí, že takové informace o cestě z libyjského pobřeží chybí.

Jak připomíná The Guardian, v roce 2016 připlulo do Evropy z libyjského pobřeží více než 180 tisíc lidí. V loňském roce sice toto číslo kleslo o 60 tisíc, ovšem letos od začátku roku opět vzrostlo. Od roku 2014 na moři zemřelo (nebo zmizelo ve vlnách) více než 22 500 migrantů. V roce 2016 na cestě přes Středozemní moře zemřelo 90 % všech migrantů směřujících do Evropy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek