Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nervozita mezi imigranty v USA roste. Kvůli Trumpovu výnosu jsou ve vakuu, přestože zatím neplatí

Nervozita mezi imigranty v USA roste. Kvůli Trumpovu výnosu jsou ve vakuu, přestože zatím neplatí

Udržet zahraniční teroristy vně Spojených států, to je jeden z hlavních úkolů protiimigračního dekretu prezidenta Donalda Trumpa. Nové nařízení se ale drtivě dotkne i těch, kteří už v USA žijí a pracují. Kvůli nepředvídatelné Trumpově politice nyní neví, co s nimi bude, přestože jsou v zemi legálně. Nové nařízení tak možná rozdělí rodiny, ale také uvrhne kritiky východních režimů zpět do jejich mateřských států, kde jim za tyto postoje hrozí smrt.

Pooya je 30letý mladík z Íránu, který do Států přišel před sedmi lety studovat. Od té doby ale v zemi zůstal, pracuje jako architekt v New Yorku a bydlí s americkou přítelkyní. V době, kdy Trump vydal svůj první protiimigrační dekret, právě splnil dva kroky z celkových tří potřebných, aby získal zelenou kartu, která mu dovolí v zemi dlouhodobě žít a pracovat. Nyní ale neví, co se bude dít dál.

„Vždycky jsem to tu považoval za svůj druhý domov. Ale teď se může stát, že se jednoho dne probudím, situace se změní a já si budu muset balit kufry,“ říká Pooya pro list The Guardian.

Není jediným, koho změny v přistěhovalecké politice uvrhly do jakéhosi vakua, ve kterém cítí nejistotu i bezmoc. Prezident Trump chce totiž svým výnosem zakázat cestovat obyvatelům šesti zemí do Ameriky. Týká se to Íránu, Sýrie, Jemenu, Somálska, Libye a Súdánu. I ti, kteří už ale povolení k pobytu mají a v Americe jsou dlouhodobě, se obávají, že nový směr imigrační politiky dopadne i na ně.

Dalším sporným případem je i osud dalšího Newyorčana Motasima Adama. Ten se bojí hlavně o svoji rodinu. Bojoval v občanské válce v Súdánu a získal v roce 2009 humanitární vízum. Poté přivedl do Ameriky i svoji manželku a nejstarší dceru. Motasim už získal občanství, stejně jako jeho mladší děti, které se už narodily na americké půdě. Jeho žena a nejstarší dcera ale stále Američankami nejsou. A Motasim se nyní bojí, co s nimi bude.

„Každý den se mě má 12letá dcerka ptá, jestli už schválili její žádost. Taky se mě ptá, co se stane, když vycestujeme za hranice a ona se nebude moci vrátit. Chce vědět, jestli bych ji tam nechal,“ vypráví sklíčený Motasim.

Občané ze „zakázaných“ šesti států se právě proto nyní bojí i odcestovat. Mají strach, že přestože mají platné dokumenty, situace se rychle může změnit tak, jak to bylo při podepisování první verze dekretu, která platila okamžitě. A oni zůstanou za hranicemi a nedostanou se zpět domů.

Nové Trumpovo nařízení mělo platit od čtvrtka. Na poslední chvíli ho ale několik hodin předtím stopnul federální soud na Havaji, který pozastavil jeho platnost.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek