Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neschopnost teroristů zachraňuje životy. Experti s ní pracují jako s bezpečnostním prostředkem

Neschopnost teroristů zachraňuje životy. Experti s ní pracují jako s bezpečnostním prostředkem

Páteční teroristický útok v Londýně mohl být daleko horší. Stačilo, aby útočníky nezradila technika a výbušnina fungovala tak, jak předpokládali. Metropolitní policie uvedla, že exploze byla jen částečná. Není to poprvé, co životy zachraňovala neschopnost teroristů, další případy připomněl i britský deník Guardian.

Policie pracuje s možností, že selhala rozbuška, která měla odpálit hlavní nálož. To způsobilo blesk a žár, který ožehl některé osoby. Nenastal ale výbuch, který by byl mnohem ničivější.

Podobně teroristům udělala výbušnina čáru přes rozpočet před 12 lety. Jen dva týdny po útoku na londýnskou MHD chtěli ve stejném městě udeřit znovu. Jenže se jim nepodařilo odpálit bomby v tamním metru.

Dalšími neúspěšnými pokusy v Británii byly útok na kavárnu v Exteru, kde útočník odpálil zařízení na záchodě, bombardování nočního klubu v Londýně zápalnými předměty, které nehořely. Selhal také pokus o shození letadla. Bomba se tehdy ukázala jako nefunkční.

Důsledky vlastní neschopnosti zažili i teroristé, které pohánějí jiné ideologie než islám. V roce 2016 si pravicový extremista při výrobě výbušniny pro bankovní loupež odpálil obě ruce. Před šesti lety zase policie zatkla ve Washingtonu rasistu, který chtěl v průvodu ke Dni Martina Luthera Kinga odpálit potrubní bombu. Nepodařilo se mu to.

Protiteroristické jednotky označují neumětelství teroristů jako „faktor Čtyř lvů“. Odkazují tak na stejnojmenný film o marných pokusech skupiny Britů uskutečnit teroristické útoky. Experti chyby označují za jeden z nejdůležitějších obranných prostředků proti atentátům. I proto se v bojích s islamisty snaží eliminovat odborníky a ztížit získávání klíčových komponentů pro sestrojení výbušnin.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek