Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nevadí, že není za co stavět. Trumpovi chtějí s mexickou zdí pomáhat stovky firem

Nevadí, že není za co stavět. Trumpovi chtějí s mexickou zdí pomáhat stovky firem

Zájem podílet se na výstavbě zdi na hranicích s Mexikem už projevily asi tři stovky amerických firem. Informovala o tom CNN. Od příštího týdne začne od společností Úřad celní a hraniční ochrany (CBP), který spadá pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti, přijímat návrhy. Rozdělování prvních zakázek se očekává v dubnu.

O podíl na výstavbě hraniční bariéry se ucházejí nejen velké stavební podniky, ale i menší společnosti či bezpečnostní agentury. Několik desítek firem podle CNN vlastní majitelé hispánského původu.

Ne všechny nabídky ale vykazují vážný zájem, příkladem je uskupení #ArtThatWall, které zastupuje Sarah Zapolská. Cílem zmíněného uskupení je zajistit hlavě to, aby zeď nebyla ošklivá. „Když už Amerika musí mít zeď, neměla by být hezká?“ prohlásila Zapolská.

Prezident Donald Trump slíbil během volební kampaně postavit zeď na hranicích s Mexikem, aby zabránil nelegální migraci a pašování drog do USA. Krátce po lednové prezidentské přísaze podepsal exekutivní příkaz, který otevírá cestu pro její vybudování.

Trump předpokládá, že stavba vyjde na deset miliard dolarů (255 miliard korun), některé další odhady jsou více než dvojnásobné. Republikánský prezident rovněž chce, aby výstavbu nakonec zaplatilo Mexiko, které to ale odmítá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek