Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezničitelné německé tanky jsou minulostí. Islámský stát odhalil slabinu Leopardů

Nezničitelné německé tanky jsou minulostí. Islámský stát odhalil slabinu Leopardů

Německé tanky typu Leopard 2 platily donedávna za nezničitelné zbraně. Turecko, které je jedním ze států, jež tento typ vlastní ve své výzbroji, jich ale v rámci bojů o syrský al-Báb ztratilo v posledních dnech už deset. Islamisté dokázali objevit slabinu zdánlivě dokonalých strojů.

Na otevřeném bitevním poli neměly tanky německé výroby typu Leopard 2 konkurenci. Pásová vozidla se ale dočkala nečekaných problémů při nasazení v městských podmínkách. Doplatila na to turecká armáda, která v bojích o syrský al-Báb ztratila podle informací německého deníku Die Welt v posledních dnech deset tanků.

Leopardy jsou totiž opancéřované s ohledem na typ nasazení, ke kterému byly určeny. V případě tankové bitvy v otevřeném terénu je nejvyšší riziko zasažení čelní části tanku. Tam je proto u německých bojových strojů zesílená ochrana pro zásah střelou.

Nechráněné jsou naopak boky tanků, čehož využili bojovníci takzvaného Islámského státu. Při útoku ve městech se mění pro pásové obrněnce podmínky. Střely nemíří jen na čelo vozidla, ale kamkoliv. Zbrojařské firmy na to reagují zesílením boků, které mají přídavné ochranné prvky.

Kromě silnějšího opancéřování se může jednat o doplnění výbušnin o velikosti cihly do boků vozidla, které v případě zásahu střelou eliminují ničivé účinky střely. Třicet let staré tanky typu Leopard 2 ale takovými prvky nedisponují a na ruské protitankové střely, které mají k dispozici radikálové, jejich ochrana nestačila.

Paradoxem ve zbrojním průmyslu je skutečnost, že stejné společnosti, které vyrábějí tanky, produkují také stále lepší protitankové střely, které je mají zneškodnit. Vedle německo-francouzského konsorcia KMW + Nexter Defense Systems (KNDS), jde o zbrojovku General Dynamics z USA nebo izraelsko-německou firmu Dynamit Nobel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek