Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nizozemský velvyslanec na koberečku. Turci odmítají hlasování o genocidě Arménů

Nizozemský velvyslanec na koberečku. Turci odmítají hlasování o genocidě Arménů

Turecko si dnes předvolalo zástupce nizozemského velvyslance a zopakovalo před ním, že odsuzuje čtvrteční výsledek hlasování nizozemského parlamentu, který uznal masakr až 1,5 milionu Arménů v Osmanské říši z roku 1915 za genocidu. Informují o tom zahraniční agentury.

Dolní komora schválila drtivou většinou 142 ku třem hlasům návrh, aby parlament „jasně hovořil o genocidě Arménů“. Dolní komora schválila také vyslání představitele vlády do Jerevanu, kde si 24. dubna genocidu připomínají.

Nizozemská vláda podle agentury Reuters uvedla, že parlamentní rezoluce se nestane jejím oficiálním stanoviskem. Připomněla, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté od loňského roku. Nizozemsko tehdy neumožnilo tureckým ministrům, aby mezi místní tureckou komunitou vedli kampaň za referendum, díky němuž turecký prezident později získal větší vliv.

Turecko kategoricky odmítá, aby se v této souvislosti termín 'genocida' používal. Ankara zastává názor, že mnoho Arménů ve východní Anatolii v roce 1915 zemřelo proto, že se někteří z nich přidali na stranu ruských okupantů a postavili se proti Osmanské říši. To vedlo během první světové války k „obětem na obou stranách,“ napsal deník Hürriyet.

Ankara v reakci na hlasování neváhala Amsterodamu připomenout masakr v bosenské Srebrenici. „Nepodložené rozhodnutí parlamentu země, která zavírala oči před genocidou ve Srebrenici, nemá v dějinách žádné místo,“ řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Masakr Arménů Osmanskou říší za první světové války uznalo za genocidu už několik evropských parlamentů. Loni v dubnu se k nim přidala i česká Poslanecká sněmovna. Prezident Miloš Zeman vyvražďování Arménů označil za jedno z nejhorších zvěrstev moderní doby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek