Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nohsledi Islámského státu obsadili město na Filipínách. Prezident vyhlásil výjimečný stav a prosí Moskvu o pomoc

Nohsledi Islámského státu obsadili město na Filipínách. Prezident vyhlásil výjimečný stav a prosí Moskvu o pomoc

Filipínský prezident Rodrigo Duterte vyhlásil stanné právo na ostrově Mindanao. V provincii na jihu Filipín bojuje armáda s ozbrojenci napojenými na teroristický Islámský stát (IS). Duterte byl zrovna na návštěvě Moskvy, kde si rovnou řekl o pomoc. Rusko ale momentálně o dodávkách zbraní nejedná, uvedl šéf ruské státní exportní firmy Rosoboronexport. Duterte mezitím uvažuje, že stanné právo rozšíří na celou zemi. České ministerstvo zahraničí lidem doporučuje dbát na Filipínách maximální opatrnosti a do mnoha oblastí vůbec nejezdit  kvůli riziku únosů.

Vládní vojáci převážně katolických Filipín se s radikály střetli ve městě Marawi na severu Mindanaa. Na ostrově žije silná muslimská menšina a působí tam či donedávna působilo několik islamistických povstaleckých skupin jako Abu Sayyafa a Fronta islámského osvobození Morů (MILF). Místní radikálové mají vazby na samozvaný Islámský stát.

Duterte kvůli situaci zkrátil návštěvu v Rusku. Svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi řekl, že počítá s jeho podporou a k boji proti IS potřebuje moderní zbraně.

Putin podle agentury Reuters řekl, že doufá ve vyřešení konfliktu „s minimálními ztrátami“. Uvedl dále, že hospodářskou a vojenskou spolupráci mezi Moskvou a Manilou nevylučuje.

Pro Kreml by případná pomoc mohla být strategickou příležitostí s ohledem na polohu Filipín. Ty zůstávají i s kontroverzním prezidentem v čele atraktivním hráčem pro velmoci, které soupeří o vliv v Jihočínském moři.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek