Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Norsko vyzvalo obyvatele, aby platili vyšší daně, pokud mají pocit, že jsou nízké. A narazilo

Norsko vyzvalo obyvatele, aby platili vyšší daně, pokud mají pocit, že jsou nízké. A narazilo

Norsko má jedno z nejvyšších zdanění práce na světě. Pokud by si ale někdo myslel, že může odvádět státu ještě víc, má možnost. Tamní vláda spustila v červnu projekt, v rámci něhož mohou občané dobrovolně přispívat do rozpočtu – nad rámec stanovených daní. Příliš úspěšný ale zatím není, vybralo se v přepočtu necelých jednatřicet tisíc korun.

„Daňový systém byl nastaven tak, aby umožnil těm, kteří chtějí odvádět vyšší daně, aby to učinili jednoduchým a přímým způsobem,“ objasnila pro server Bloomberg norská ministryně financí Siv Jensenová. „Pokud si někdo myslí, že odvádí málo, má nyní příležitost platit víc,“ dodala.

Norové mají možnost dobrovolně odvádět vyšší daně od června, zatím jich tak ale moc neučinilo. Podle statistiky zveřejněné tamním ministerstvem financí se prozatím vybralo 1 325 dolarů, což je v přepočtu necelých jednatřicet tisíc korun. To na zemi s více než pětimilionovou populací není nijak závratná částka.  

Středopravicová vláda dle Bloombergu opatření zavedla jako reakci na kritiku levicové opozice. Ta vládě vyčítá, že kvůli pádu cen ropy a tedy výraznému poklesu státních příjmů, jemuž kabinet v roce 2013 krátce po svém nástupu do funkce musel čelit, výrazně snížila daně a vůbec poprvé sáhla na finanční rezervy země. Podle opozice snížení daní nahrává bohatým a posiluje nerovnost.

Nejnovější opatření podporu u opozice ale nenašlo. Šéf norské Strany práce Jonas Gahr Store už dal najevo, že vládní nabídku na dobrovolný odvod vyšších daní využít nehodlá. Podle Bloombergu to byl však paradoxně Store, který vládu nasměroval k opatření, když si stěžoval, že platí příliš nízké daně. Čistá hodnota jeho majetku činí 8 milionů dolarů (cca 130 milionů korun).

Politický poradce Strany práce Harald Jacobsen tvrdí, že vláda si daňovou pobídkou snaží zvýšit popularitu před podzimními parlamentními volbami. Provoz systému totiž dle něho stojí víc, než kolik je schopen vygenerovat.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek