Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová naděje. Americká firma chce najít tři roky ztracený let MH370, má to ale háček

Nová naděje. Americká firma chce najít tři roky ztracený let MH370, má to ale háček

Tři roky čínská, malajsijská a australská vláda hledaly trosky zmizelého letu MH370 s 239 lidmi na palubě. Bez výsledku. Pátrání je přišlo na 160 milionů dolarů, což byl letos v lednu moment, kdy se země rozhodly pátrání přerušit. Ke zlosti pozůstalých. Těm však nyní svítá nová naděje. Americká firma Ocean Infinity se rozhodla pomoci nalézt letoun, jehož zmizení patří k největším záhadám letectví. Nabídka soukromé společnosti má navíc jednu výhodu, kterou vlády budou jen těžko odmítat. 

Ocean Infinity totiž nabídla své služby zdarma. Odměnu si bude nárokovat pouze v případě, že se jí podaří ztracený letoun nalézt. „Podmínky nabídky jsou důvěrné, ale můžu potvrdit, že společnost se rozhodla vzít ekonomické riziko na sebe. V současné chvíli vedeme s patřičnými úřady konstruktivní dialog a doufáme, že naše nabídka se dočká přijetí,“ uvedla společnost v tiskovém prohlášení.

Nabídka od soukromé firmy přišla již v dubnu a jednání se stále vedou. K vzteku pozůstalých, kteří jsou sdruženi v takzvané skupině Voice370. „Firma tuto nabídku přednesla již na jaře. Proč ji malajsijská vláda zatím ještě nepřijala, když nemá co ztratit?“ ptají se.

Let MH370 se ztratil z radarů 8. března 2014, o jeho osudu se však mnoho neví. „Víme, že letoun spadnul do jižní části Indického oceánu. Nevíme ale, jestli byl kapitán letadla zapletený do zmizení letu, nevíme, proč byl odpovídač vypnutý, a nevíme, proč došlo k pádu,“ tvrdí Voice370.

Letadlo mířilo z malajsijského Kuala Lumpur do Pekingu. Když se dostalo z malajsijského vzdušného prostoru, tak se kapitán s letovým provozem standardně rozloučil. „Dobrou noc, malajsijské tři-sedm-nula.“ V té době letadlo letělo ve standardní letové hladině okolo deseti kilometrů a nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo nějaké problémy.

Po deseti minutách se s letem MH370 spojil kapitán jiného letadla, ale slyšel už jen praskání statické elektřiny a huhlání. Poté letadlo zvýšilo svou letovou hladinu o 3.5 kilometru, aby následně prudce otočilo na západ a kleslo na hladinu 3600 metrů. Podle amerických vyšetřovatelů pak letadlo mohlo v letu pokračovat asi ještě čtyři hodiny, mohlo tedy uletět ještě 3500 kilometrů, než mu došlo palivo.

V následujících měsících a letech se nalezly malé části trupu letadla, hlavní trosky se však nikdy nenalezly. Ocean Infinity se o jejich opětovné přivedení na svět chce pokusit, pokut mu to malajsijká vláda povolí.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek