Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová superstar Saúdů: Král jmenoval svého syna korunním princem. Kdo je muž, který má přetvořit velmoc?

Nová superstar Saúdů: Král jmenoval svého syna korunním princem. Kdo je muž, který má přetvořit velmoc?

Pořádné šachy se odehrály v Saudské Arábii. Tamní král Salmán ve středu ráno jmenoval svého syna Muhammada bin Salmána novým korunním princem. Dosavadní následník trůnu, králův synovec Muhammad bin Najífa, byl sesazen a zároveň skončil i v čele saudského ministerstva vnitra, uvádí televizní stanice Al Džazíra. 

Muhammadovo povýšení schválila králova poradní rada a v Mekce se má večer konat veřejný občanský slib poslušnosti novému korunnímu princi. Povýšení Muhammada bin Salmána se sice očekávalo, ale oznámeno bylo překvapivě v době, když Rijád řeší krizi kolem Kataru a Íránu. Spolu se svými spojenci přerušil diplomatické styky s Katarem a zavedl sankce za to, že země údajně podporuje radikální skupiny a udržuje blízké vztahy s Íránem.

Saúdská Arábie už dva roky provádí reformy, snižuje štědré subvence a ohlásila plán částečné privatizace státní ropné společnosti Aramco. Muhammad bin Salmán loni ohlásil, že chce skoncovat se "závislostí" své země na těžbě ropy.

Jak uvádí tisková agentura Reuters, do Salmánova jmenování králem v roce 2015 byl jeho syn Muhammad v Saúdské Arábii téměř neznámý. Situace se ale za dva roky změnila a jeho portréty teď zdobí zdi, okna automobilů a jsou využívány k reklamě.

Kromě toho, že dostal na starost ministerstvo obrany s jedním z nejvyšších rozpočtů na světě, stojí princi také v čele rady pro ekonomické a rozvojové záležitosti, což je skupina ministrů, kteří se každý týden scházejí a rozhodují o ekonomických a sociálních otázkách. Patří k nim školství, zdravotnictví a bytová výstavba. Princ Muhammad stojí rovněž v čele nejvyšší rady společnosti Aramco, což je pozice dosud svěřovaná technokratům, kteří nebyli členy královské rodiny.

Muhammad bin Salmán zaujímá jednoznačně kritický postoj k Íránu, který je dlouhodobým soupeřem Saúdské Arábie. V květnu princ řekl, že Írán usiluje o to získat kontrolu nad islámským světem a šířit šíitskou doktrínu.

I když je v Saúdské Arábii princ Muhammad populární, je také kritizován za vedení války v Jemenu. Saúdská Arábie se do ní zapojila jako vůdčí síla arabské letecké koalice a bojuje na straně jemenské vlády proti šíitským povstalcům. Za více než dva roky se jí ale nepodařilo šíity, jež podporuje Írán, porazit ani vytlačit z jemenské metropole Saná. Koalice také sklízí kritiku za nepřesnost svých vojenských operací, protože při nich umírají civilisté.