Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová světová finanční krize přijde z Číny, varuje "centrální banka centrálních bank"

Nová světová finanční krize přijde z Číny, varuje "centrální banka centrálních bank"

Nová globální finanční krize nejspíš přijde z Číny a z dalších nastupujících trhů, tvrdí Banka pro mezinárodní vyrovnání (BIS), která zprostředkovává jednání a transakce mezi centrálními bankami. Čína a další nastupující ekonomiky nyní prožívají podobné symptomy, které vykazovaly USA a Velká Británie před ekonomickou krizí z roku 2007 – slabý ekonomický růst, rostoucí ceny nemovitostí a úvěrovou bublinu. 

Banka pro mezinárodní rozvoj především varuje před růstem úvěrů v nastupujících ekonomikách, zejména v Číně. Právě čínský korporátní dluh se totiž v posledních deseti letech zdvojnásobil, tamní zadlužení domácností se pak loni zvýšilo na 44 procent hrubého domácího produktu (HDP). To bylo mimo jiné impulsem, aby ratingová agentura Moody´s v květnu srazila úvěrový rating Číny na stupeň Aa3, což znamenalo první snížení od roku 1989.

Moody´s navíc očekává, že vládní dluh země poroste v příštím roce na 40 procent, ke konci dekády by se pak měl zvýšit až na 45 procent ekonomiky země. To je sice stále řádově méně, než kolik činí poměr zadlužení k HDP jiných ekonomik, nicméně takové srovnání není z mnoha důvodů úplně férové. Dluh americké vlády činí přes 100 procent HDP, v Japonsku dokonce přes 200 procent.

„Předstihové indikátory finanční krize naznačují, že finanční boom v řadě ekonomik vypadá kvalitativně podobně, jako v situacích zemí, které předcházely Velké finanční krizi. Země, o které se nyní jedná, sestávají z nastupujících ekonomik, a to včetně těch největších a nejpokročilejších, které byly dosud finanční krize ušetřeny,“ řekl  šéf monetárního a ekonomického oddělení BIS Claudio Borio. „Silný růst úvěrů v zemích této skupiny společně s růstem cen nemovitostí naznačuje hromadění rizik,“ dodal ekonom.

 „Nová recese může přijít jako trest; na konci může připomínat finanční boom, který se nepovedl,“ doplňuje Borio. Švýcarská instituce varuje, že centrální banky budou muset bojovat s nastupující inflací růstem úrokových sazeb, což potlačí ekonomický růst. Banka, které se někdy přezdívá „centrální banka centrálních bank“, rovněž varovala před ekonomickým protekcionismem Donalda Trumpa.