Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novinář, který upozornil na Trumpovy lži, dostal Pulitzera. Odporný chlápek, říká prezident

Novinář, který upozornil na Trumpovy lži, dostal Pulitzera. Odporný chlápek, říká prezident

Pulitzerovu cenu si každoročně odnášejí ti nejlepší novináři z nejlepších. Letošní výsledky ale zřejmě příliš nepotěšily amerického prezidenta. Ocenění si totiž odnesl David Fahrenthold, který loni upozornil na to, že ačkoli Trump prohlašuje, že věnuje miliony na charitu, není to pravda. Americký prezident tehdy nazval novináře z The Washington Post „odporným chlápkem“. Stejný muž nyní převzal za svou loňskou práci Pulitzerovu cenu.

David Fahrenthold se loni rozhodl prověřit, zda je pravda, že kandidát na prezidenta skutečně rozdává ze svého bohatství miliony na charitu. S papírem a tužkou sepsal seznam těch, ke kterým měly Trumpovy peníze přitéct, a nestačil se divit. Postupně všechny organizace i jednotlivce obvolával a zjišťoval, že většina obdarovaných údajné Trumpovy dary nikdy nedostala.

Novinář se k této investigativně odhodlal právě z důvodu, že prezidentský kandidát opakovaně tvrdil, že každoročně věnuje různým charitativním projektům miliony dolarů. Fahrenthold si při obvolávání organizací vše pečlivě a ručně zapisoval, papíry fotil a nahrával v reálném čase na twitter, aby jeho čtenáři viděli, jak pátrání po údajných darovaných milionech pokračuje.

A Trump nemá tohoto reportéra Washington Post rád oprávněně. Fahrenthold totiž také těsně před volbami upozornil na kontroverzní a nezveřejněnou nahrávku z roku 2005, ve které Trump tvrdí, že když je někdo hvězda jako on, ženy mu dovolí cokoli. Americký prezident po sérii investigativních reportáží o novináři řekl, že je to „odporný chlápek“. A Fahrentholdovi to přineslo Pulitzerovu cenu.

Mezi oceněnými žurnalisty je navíc například i Konsorcium investigativních žurnalistů, Miami Herald a web McClatchy, kteří se společně podíleli na rozkrývání informací z takzvaných Panama Papers. Uniklé tajné dokumenty panamské advokátní společnosti tehdy ukázaly vlastnickou strukturu tisíců firem z celého světa, ve kterých figurovali i přední světoví státníci, nebo jejich rodinní příslušníci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek