Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novinář zaznamenával v ulicích Washingtonu protesty proti Trumpovi. Hrozí mu 75 let za mřížemi

Novinář zaznamenával v ulicích Washingtonu protesty proti Trumpovi. Hrozí mu 75 let za mřížemi

Dvacátého ledna se Donald Trump ve Washingtonu oficiálně ujal úřadu amerického prezidenta. V ulicích města proti němu protestovalo několik stovek lidí, z nichž zhruba 230 skončilo v policejních poutech. Řada zatčených se však ničím neprovinila a za mřížemi skončila neoprávněně, uvádí server the Daily Beast. Jedním z nich je i novinář Aaron Cantú, kterému dokonce hrozí 75 let vězení.  

V Kapitolu právě probíhal slavnostní oběd s dvěma stovkami hostů, když se policisté střetli nedaleko trasy inauguračního průvodu, která vede od Kapitolu do Bílého domu, s několika stovkami odpůrců nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Protestující, z nichž převážnou část tvořili dle deníku the Guardian černě odění a maskovaní lidé, si z převrhnutých automatů na noviny udělali provizorní barikády, zpoza nichž házeli na policisty kameny.

Policie zadržela více než dvě stovky lidí, někteří z nich však skončili v policejních poutech neoprávněně. „V davu byli i novináři, zdravotníci či pozorovatelé,“ řekl serveru the Daily Beast Sam Menefee-Libey, člen skupiny D. C. Legal Posse, která podporuje demonstranty.

Jedna ze zatčených osob, která požádala o zachování anonymity kvůli dosud probíhajícímu právnímu řízení, serveru popsala, že policie nahnala dav protestujících ke zdi a tam je držela sedm hodin bez možnosti si dojít na záchod či se napít. „Když konečně začali zatýkat, utáhli pouta až příliš těsně a lidi zavřeli na čtyři hodiny do antonu, kde se rychle vydýchal vzduch,“ dodala nejmenovaná osoba.  

Na policejní postup se snesla vlna kritiky. Washingtonské policejní oddělení pro stížnosti dle serveru the Daily Beast v únoru shledalo, že „některá zatčení nemusela být provedena v souladu se standardními postupy a že policisté v určitých případech užili donucovací prostředky nahodile a bez odpovídajícího předchozího varování“.

„Policisté zatýkali hlava nehlava. V poutech skončil každý, jehož policisté považovali za účastníka antifašistické a antikapitalistické demonstrace,“ tvrdí Matthew Whitley.

Mezi zatčenými se ocitl i novinář Aaron Cantú, který v ulicích Washingtonu zaznamenával průběh protestů proti novému americkému prezidentovi. Ze záběrů, které natočil jiný reportér, je patrné, že Cantú stojí v hloučku novinářů ve značné vzdálenosti od demonstrujících a vypadá, jako by si z očí vytíral pepřový sprej. O několik hodin později si Cantú s dalšími šesti novináři vyslechl obvinění ze spáchání trestného činu výtržnosti.

U většiny novinářů byla obvinění později stažena, v případě Aarona Cantúa americká justice naopak minulý týden ještě přitvrdila. Původně mu hrozil trest odnětí svobody ve výši deseti let, velká porota ho ale obvinila z osmi přečinů proti zákonu, včetně výtržnosti, podněcování k nepokojům či ničení majetku. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu 75 let za mřížemi.

Podobným obviněním čelí i další zatčení. Americká justice je viní ze spiknutí za účelem vyvolávání nepokojů, přičemž argumentuje „zjevnými činy“ do nichž řadí například skutečnost, že někteří demonstrující dorazili v brýlích s tmavými skly, aby „zmírnili účinnost opatření pro kontrolu davu, která by mohla být použita k prosazování zákona“.

V ostrém kontrastu k obviněním a výši trestu, který hrozí zatčeným z dvacátého ledna, stojí případ milionáře Johna Boswella, který byl zatčen ve stejný den kvůli tomu, že sexuálně napadl pokojskou v hotelu. Ve vězení ale na rozdíl od Cantúa nestrávil ani minutu a od soudu odešel s pokutou ve výši 50 dolarů. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek