Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novinka v ruském arzenálu. Státy NATO zaspaly a nejsou na ni připravené, tvrdí expert

Novinka v ruském arzenálu. Státy NATO zaspaly a nejsou na ni připravené, tvrdí expert

Tank nové generace Armata T-14, který aspiruje na to stát se nejlépe technicky vybaveným tankem na světě, má za tři roky patřit mezi špičky ruského zbrojního arzenálu. Největší respekt na tanku budí aktivní ochranný systém „Afganit“, který odborníci přirovnávají k systému protiraketové obrany. Na moderní systém ale budou obrněné jednotky Severoatlantické aliance se svými protitankovými střelami krátké. Upozorňuje na to Ben Barry z Mezinárodního institutu strategických studií, podle kterého na nové ruské nebezpečí začaly země NATO sotva reagovat a dělají chybu. Informovala o tom BBC.

Svou chloubu ruská armáda veřejnosti poprvé představila v roce 2015 během tradiční vojenské přehlídky u příležitosti oslav konce druhé světové války. Několik testovacích tanků Armata T-14 nyní podstupuje zatěžkávací zkoušky a ruští vojáci už netrpělivě čekají, kdy se jim vrcholný produkt ruského vojenského průmyslu dostane do rukou. Podle posledních zpráv deníku Izvestija z poloviny května by měla být Armata T-14 výzbroje ruské armády zařazen až po roce 2020.

Minimálně tři roky si tak ruští vojáci zřejmě ještě počkají, i to je ale krátká doba na to, aby na ruský tank nové generace přestaly státy Severoatlantické aliance čekat se založenýma rukama a začaly na oživení ruského zbrojního arzenálu reagovat. Jak totiž tvrdí odborník z Mezinárodního institutu strategických studií (ISS) v Londýně, stávající protitankové zbraně zemí NATO na novou ruskou Armatu nebudou stačit.

Problém představuje ochranný systém Afganit, který je schopný vzdorovat většině stávajících protitankových zbraní arzenálu zemí NATO. To je případ i moderních protitankových řízených střel Javelin, které vyrábí Spojené státy a používá je i řada dalších spojeneckých zemí.

Jak Afganit vlastně funguje? Nejnovější aktivní ochranný systém (APS) instalovaný na bojových vozech Armata T-14 je schopný odolat i průbojným střelám, které letí nadzvukovou rychlostí. Poté, co střely nepřítele zachytí palubní radar a vypočítá bod nárazu, spustí systém aktivní ochrany protiopatření, které nepřátelský objekt zničí. Jde tak v podstatě o systém protiraketové obrany, akorát na tancích.

Některé země NATO sice provádí výzkum a pokusy, jak své tanky aktivním ochranným systémem také vybavit, zapomínají ale na to, jaké důsledky bude mít Afganit na jejich obrněné jednotky a že jim jejich protitankové střely budou k ničemu, tvrdí Barry.

Světlou výjimkou je Norsko, které s Ruskem sdílí necelých 200 kilometrů dlouhou státní hranici. Naznačuje to norský plán pro obranu, který počítá s vynaložením 200 až 350 milionů norských korun (téměř jedna miliarda korun) na výměnu raket Javelin, aby „byla zachována kapacita pro boj proti těžkým obrněným vozům“. V plánu se také píše, že „existuje potřeba protitankových raket, které mohou proniknout do systémů APS“. Podle Barryho jsou kroky Norska nezbytné a doufá, že ho další země NATO budou brzy následovat.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek