Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nový plán USA: Do Mexika chtějí vracet i migranty, kteří odtud vůbec nejsou

Nový plán USA: Do Mexika chtějí vracet i migranty, kteří odtud vůbec nejsou

Trumpova administrativa přišla s dalším plánem, jak se zbavit migrantů na americkém území. Ty, které zastaví na jižní hranici, chce posílat zpět do Mexika. A to i v případě, že z této země vůbec nepochází. Krok může podle expertů narazit na mantinely mezinárodního práva a skončit u soudu.

Plán vykresluje aktuální zpráva ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států, která federálním autoritám předepisuje, jak zavést do praxe exekutivní příkazy prezidenta Donalda Trumpa. Upozornil na to server BuzzFeed.

Současná praxe funguje tak, že se americké úřady snaží do Mexika posílat jen ty migranty, kteří z něj pochází. Lidi přicházející především ze střední Ameriky odlišuje. To by se ale teď mělo změnit. Migranti žádající například o azyl by byli z hranice vráceni do Mexika, odkud by svou žádost vyřizovali.

Podle expertů ale není nic takového legálně možné. Postup by tak mohl skončit u soudu. „Deportovat do Mexika někoho ze třetí země, kdo žádá o azyl ve Spojených státech, by odporovalo mezinárodnímu právu,“ tvrdí mexický odborník působící v USA Andrew Selee.

Ministerstvo prohlašuje, že bude pracovat na plánu, který bude v souladu s americkými a mezinárodními smlouvami. „Budeme pracovat společně se zeměmi, kterých se to týká, abychom zajistili řádnou koordinaci v oblasti bezpečných a humánních návratů jejich občanů,“ zní z resortu.

Počet zadržení na americko-mexické hranici na konci loňského roku výrazně vzrostl, uvádí Pew Research Center. Čísla migrantů ze střední Ameriky loni přesáhly počet Mexičanů teprve podruhé v historii. Poprvé se tak stalo v roce 2014, kdy autority zaznamenaly výrazné navýšení počtu dětí bez doprovodu a rodin přicházejících ze střední Ameriky.

Od té doby Mexiko a Spojené státy společně pracovaly na posílení imigračních zákonů v praxi. A Mexiko zadrželo tisíce lidí z centrální Ameriky ještě dlouho předtím, než se vůbec přiblížili k hranici s USA. Mexiko by teď muselo souhlasit i s novým postupem. „Mexická vláda by teoreticky mohla požadovat důkaz, že jde o mexické občany. To se zatím neděje, protože důvěřuje Američanům, že to tak je,“ říká Selee k možnosti navracení i dalších migrantů.

Už v prvních týdnech Trumpovy vlády se přitom vztahy mezi zeměmi vyhrotily. Může za to Trumpův plán na stavbu hraniční zdi, změny v obchodních smlouvách i hon na migranty bez dokumentů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek