Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nutili jsme lidi sledovat popravy. Těla jsme nechali viset tři dny,“ popisuje bývalý člen IS

„Nutili jsme lidi sledovat popravy. Těla jsme nechali viset tři dny,“ popisuje bývalý člen IS

O brutalitě samozvaného Islámského státu se svět dozvídá díky četným svědectvím jeho bývalých stoupenců stále víc. Jedním z bývalých radikálů je i Syřan Abu Abduláh, který sběhnul do sousedního Turecka. Odtud dnes popisuje zrůdnosti, kterým na vlastní oči přihlížel, nebo se jich dokonce sám účastnil. Z paměti nemůže vymazat useknutí hlavy chlapce, kterému bylo pouhých 13 let.

„IS k nám přivedl mladého muže. Bylo mu 13 let,“ začíná temné vyprávění Abduláh, který slyšel, jak se mladík modlí. Chlapec totiž zřejmě tušil, že se blíží nejhorší.

„Brečel. Byl velmi mladý, prostě dítě,“ popisuje na videu pořízeném během rozhovoru s odborníky z Mezinárodního centra pro studium násilného extremismu (ICSVE), které se snaží bojovat proti terorismu a islámskému extremismu. V posledních dvou letech proto vyzpovídali desítky bývalých členů Islámského státu i jejich obětí. Na základě krutých svědectví se teď snaží odradit další muslimy od toho, že by se přidali na stranu teroristů.

„Srazil jsem chlapce na kolena a svázal mu ruce k sobě. Věděl, že se něco stane, a začal brečet. Hluboko uvnitř jsem ho opravdu chtěl pustit. Ale nemohl jsem. Kdybych to udělal, byl bych jedním z těch, komu by setnuli hlavu potom,“ říká Abduláh.

Navzdory jeho niternému přání byl 13letý chlapec popraven. „Hluboce mě to zasáhlo. To dítě brečelo hrozně nahlas a já jsem pro něj nemohl nic udělat,“ svěřuje se bývalý stoupenec Islámského státu.

Kvůli popravě nevinného chlapce prý dodnes nemůže klidně spát. „Přísahám na Alláha, že jsem z toho, co jsem viděl, stále rozrušený. Bylo to hrozně smutné. Nevinné dítě! Čím se provinil,“ ptá se sám sebe. Třináctiletý chlapec totiž podle jeho slov ani nebyl členem Islámského státu. „Byl popraven neprávem,“ říká na videu.

Poprava chlapce však nebyla nic, co by bylo na území Islámského státu výjimečné. „IS stíná hlavy lidí, aby šířil teror,“ tvrdí Abduláh v rozhovoru pro ISCVE. Aby radikálové v obyvatelích vyvolali strach, vykonávali vraždy na veřejných místech a nutili lidi, aby brutální zabíjení sledovali. „Přivedli jsme je, aby se na řezání hlav dívali. Těla jsme pak tři dny nechali veřejně viset, aby je každý viděl.“

Jako bývalý člen, který viděl všechny hrůzy páchané Islámským státem, nabádá muslimy, aby se touto teroristickou organizací nikdy nenechali zlákat. „Přísahám, že muslimové z IS zabíjejí své islámské bratry. Viděl jsem to na vlastní oči přímo před sebou,“ říká. „Nepřidávejte se k Islámskému státu.“ 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek