Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O azyl v Japonsku žádalo 19.600 lidí, dostalo ho jen dvacet. Japonci vnímají imigraci jako hrozbu

O azyl v Japonsku žádalo 19.600 lidí, dostalo ho jen dvacet. Japonci vnímají imigraci jako hrozbu

V loňském roce požádalo o azyl v Japonsku o 80 procent více než v roce předešlém, přes 19.600 lidí. Podle japonské vlády ale úřady vyhověly jen dvaceti žadatelům. Japonci si zakládají na stabilitě společnosti a řad a z nich podle agentury Reuters vnímá imigraci jako hrozbu pro kulturní a etnickou jednotu a bezpečnost.

Přestože je země jedním z hlavních mezinárodních dárců poskytujících finance pro uprchlíky, Tokio se zdráhá uvolnit svou migrační politiku. Na tomto postoji nic nemění ani to, že japonská populace stárne a zmenšuje se i místní pracovní síla.

Podle japonského ministerstva spravedlnosti se počet žadatelů o azyl v posledních letech zvyšuje, neboť lidé využívají systém, který umožňuje žadatelům s platným vízem v zemi pracovat, zatímco úřady jejich žádost vyřizují.

Čtvrtinu z loňských 19.628 žadatelů o azyl tvořili Filipínci, následovaní Vietnamci a lidmi ze Srí Lanky. Z 20 osob, jejichž žádosti úřady vyhověly, je pět Egypťanů, pět Syřanů a dva Afghánci. Podrobnosti o zbylých osmi žadatelích japonští činitelé údajně z bezpečnostních důvodů odmítli poskytnout.

"Dvacet lidí je příliš málo. Na základě našich zkušeností s podporou uprchlíků si myslím, že by mělo být přijato více lidí," uvedla Eri Išikawaová z japonské asociace pro uprchlíky.

Země je kvůli své migrační politice často terčem kritiky od mezinárodních organizací na ochranu lidských práv. V roce 2016 poskytlo Japonsko na podporu uprchlíků 152 milionů dolarů (3,1 miliardy Kč), přijalo však jen 28 azylantů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek