Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„O rozruch nestojíme.“ Německo odmítá, aby Erdogan během návštěvy mluvil ke krajanům

„O rozruch nestojíme.“ Německo odmítá, aby Erdogan během návštěvy mluvil ke krajanům

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel dnes řekl, že veřejná vystoupení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Německu mimo nadcházející summit skupiny G20 v Hamburku by byla vzhledem k napětí mezi Berlínem a Ankarou „nevhodná“.  Turecko totiž podle jeho slov ve středu oficiálně požádalo, aby Erdogan mohl ke krajanům žijícím v Německu promluvit.

Gabriel podle agentury Reuters dodal, že Ankara tak učinila přes výslovnou radu Berlína, aby oficiálně o povolení nežádala. Německá vláda si podle šéfa německé diplomacie nepřeje žádný rozruch mezi tureckými občany a osobami s tureckým i německým občanstvím.

Turecko-německé vztahy se zhoršují postupně od nezdařeného loňského puče v Turecku. Ankara po něm zahájila masivní čistky, za což ji kritizuje nejen Berlín. Německá vláda nedávno rozhodla o stažení německých vojáků z turecké základny Incirlik, když Turecko neumožnilo německým poslancům vojáky navštívit.

Diplomatickou roztržku vyvolalo i německé rozhodnutí neumožnit tureckým vládním politikům agitovat v německých městech před dubnovým tureckým referendem o kontroverzních změnách ústavy. Německo také požaduje, aby turecké úřady propustily vězněného dopisovatele listu Die Welt Denize Yücela.

Německé tajné služby se obávají, že během schůzky nejvyšších představitelů předních světových ekonomik v Hamburku 7. a 8. července může Erdoganova přítomnost vyvolat demonstrace. Nelze přitom vyloučit srážky prezidentových stoupenců a odpůrců z řad pravicových a levicových organizací, příslušníků turecké menšiny či reprezentantů kurdských kruhů.

V květnu se podobná demonstrace odehrála před washingtonskou rezidencí tureckého velvyslance v USA, kam přišli proti Erdoganovi protestovat turečtí Kurdové.