Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obama a britská královna by mohli kvůli kauze odposlechů úspěšně žalovat Trumpa, tvrdí právník

Obama a britská královna by mohli kvůli kauze odposlechů úspěšně žalovat Trumpa, tvrdí právník

Barack Obama a britská královna Alžběta II. by mohli společně uspět se žalobou proti Donaldu Trumpovi. Taková je nepravděpodobná představa právníka bývalého prezidenta George Bushe. Nový americký prezident obvinil svého předchůdce, že jej nechal odposlouchávat. A pomoci mu v tom prý měla britská vládní špionážní organizace GCHQ. Důkazy, které by Trumpovo obvinění podpořily, zatím chybí. A podle právníka, který se specializuje na etiku, by Obama i britská královna mohli společně poměrně lehce uspět, pokud by se rozhodli Trumpa žalovat za nactiutrhání.

„Obama by teď mohl mít dobrého partnera v obžalobě proti Trumpovi. Jen kdyby to tak chtěli udělat,“ uvedl na svůj twitter Richard Painter, jeden z právníků, který stojí za kauzou, která upozorňuje na Trumpův střet zájmů v pozici prezidenta.

Painter, který dříve v oblasti etiky a práva radil prezidentu Georgi Bushovi, má na mysli spojenectví s britskou královnou Alžbětou. Donald Trump už totiž vidí nepřátele i za oceánem. Když obvinil bývalého prezidenta Obamu, že jej nechal odposlouchávat, zmínil se, že mu v tom údajně měla pomáhat britská státní zpravodajská organizace GCHQ.

Trump stále trvá na tom, že ho Obama s posvěcením královny odposlouchával před volbami v jeho komplexu Trump Towers. Ředitel FBI James Comey přitom tento týden v Kongresu řekl, že k obvinění neexistují žádné důkazy. „S respektem k prezidentovým tweetům o domnělém odposlouchání musím potvrdit, že nemám žádné informace, které by takové obvinění potvrzovaly,“ uvedl Comey.  Podle některých vypustil Trump informaci o špionáži, aby odvedl pozornost od svých nevyjasněných vztahů s Ruskem.

GCHQ i mluvčí Obamy také popřeli, že by si objednali odposlechy budoucí hlavy Spojených států. Královská kancelář na dotazy The Independent nereagovala.

Podle odborníků je ale velice nepravděpodobné, že by se královna v tomto sporu chtěla nějak angažovat, ba dokonce připojovat se k případně žalobě za nactiutrhání. S Trumpem by se měla oficiálně poprvé sejít v říjnu, což je velice výjimečné. Nové hlavy států se totiž s královnou většinou nesetkávají dřív, než minimálně po roce ve funkci.

Podzimní setkání budou novináři sledovat se zvýšeným zájmem. Panuje totiž obava, že Trump, který tiskne rád familiárně ruku všem bez předchozí domluvy, snad až na Angelu Merkelovou, se bude podobně přátelsky vrhat i na Alžbětu. Dle etikety je ale velice nevhodné, aby se někdo královny dotýkal, když k tomu vyloženě nedala pokyn.

Dalším kritickým tématem, ke kterému se ale státníci v říjnu pravděpodobně nedostanou, je obdivný vztah Trumpa k zesnulé princezně Dianě. Po rozchodu s Charlesem ji prý v devadesátých letech začal nynější prezident denně zasypávat kyticemi. Považoval ji pravděpodobně za ideální první dámu svého hotelového impéria. Dianu prý ale jeho zájem odpuzoval a přišlo jí, že hraničí až se stalkingem.