Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obama ho chtěl zrušit, Trump s ním počítá. V Guantánamu chce věznit teroristy z Islámského státu

Obama ho chtěl zrušit, Trump s ním počítá. V Guantánamu chce věznit teroristy z Islámského státu

Bílý dům se blíží k dokončení prezidentského výnosu, podle kterého by bojovníci Islámského státu mohli být drženi ve věznici Guantánamo na Kubě. Donald Trump tak plánuje zrealizovat svá dřívější prohlášení, že oživí fungování kontroverzní teroristické věznice, přestože se Barack Obama snažil o její uzavření. Američtí bezpečnostní úředníci ale varují, že by zadržování podezřelých z napojení na organizaci Islámský stát mohlo ohrozit samotný boj Spojených států proti této teroristické organizaci operující na území Sýrie a Iráku.

Návrh exekutivního příkazu, který by už brzy mohl spatřit světlo světa, má k dispozici list The New York Times. Uniklý dokument v současné době koluje mezi národními bezpečnostními experty, kteří k němu mají vznést své připomínky.

Návrh počítá mimo jiné s tím, že by ve věznici Guantánamo, kterou pro osoby podezřelé z terorismu v roce 2002 zařídila administrativa prezidenta George Bushe, mohla sloužit také k zadržování bojovníků samozvaného Islámského státu. Příkaz by tak zavázal ministra obrany Jima Mattise, aby Guantánamo využil k zadržení podezřelých z členství v „Al-Kajdě, Talibanu a přidružených sil, včetně jednotlivců a skupin napojených na Islámský stát“.

Představitelé amerických bezpečnostních složek ale varují, že by takový plán dal federálním soudům munici k zamítnutí teorie americké exekutivy, že je válka proti Islámskému státu legální, přestože ji Kongres nikdy výslovně nepovolil. Takový argument by pak mohli využít právě podezřelí z napojení na Islámský stát.

Válku proti Islámskému státu se Obamova administrativa snažila od roku 2014 obhájit jako součást stávajícího ozbrojeného konfliktu proti Al-Kajdě a Talibanu, kterou Kongres povolil v roce 2001. Islámský stát sice začal nejprve operovat jako pobočka Al-Kajdy v Iráku, dnes je však tato teorie přinejmenším sporná. Tyto dvě skupiny se totiž rozdělily a začaly válčit mezi sebou.

„Vyvolává to obrovská právní rizika,“ tvrdí profesor práva na Harvardu a bývalý vysoký úředník ministerstva spravedlnosti za Bushovy administrativy. „Pokud soudce říká, že autorizace po 11. září takovou detenci nepokrývá, takové zadržování by bylo nejen protiprávní, navíc by ale oslabilo právní základ pro vedení celé války proti Islámskému státu,“ dodává.

Věznice Guantanamo, která byla zřízena po útocích z 11. září, se stala terčem kritiky lidskoprávních organizací i bývalého prezidenta Baracka Obamy, který během svého působení usiloval o jeho uzavření. V roce 2009 proto vydal výnos, podle kterého měla být věznice zavřena do roku ledna roku 2010. Termín se ale nepodařilo splnit a toho využil nový prezident Donald Trump, který v navrhovaném příkazu Obamův výnos ruší. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek