Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obama věděl, že se Rusové snaží zmanipulovat volby. Vymyslel tajný plán pomsty

Obama věděl, že se Rusové snaží zmanipulovat volby. Vymyslel tajný plán pomsty

CIA loni v srpnu varovala bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu, že se Rusové snaží pomocí hackerů vylepšit pozici Donalda Trumpa v tehdy nadcházejících prezidentských volbách. Útoky měl řídit sám Vladimir Putin. S informací přišel list The Washington Post. Ten také zjistil, že Obama kvůli tomu načrtl tajný plán na odvetu.

Washington Post se odvolává na rozhovory s více než 30 současnými a bývalými americkými představiteli. Podle nich začala FBI s vyšetřováním napojení Rusů na volební tým Donalda Trumpa už v červenci.

Hned následující měsíc přistála na stole tehdejšího prezidenta Obamy tajná zpráva CIA. Informovala o přímém zapojení Vladimira Putina do série hackerských útoků, kterými se Rusové snaží narušit americké prezidentské volby.

Obamova administrativa začala jednat, jak s informací naloží. Řešila i možnost odvetných opatření včetně kybernetických akcí proti ruské infrastruktuře nebo dalších ekonomických sankcí. Nakonec se ale prezident rozhodl před volbami nezasahovat.

Obával se, aby případný odvetný útok Trump v kampani nezneužil a neprezentoval to jako podporu Hillary Clintonové. Současný prezident jako kandidát často bez jakýchkoli důkazů zmiňoval, že volby jsou zmanipulované.

Podle Daniela Dreznera, profesora mezinárodních vztahů na Fletcher School of Law and Diplomacy to je názorný příklad Obamovy slabosti v zahraniční politice. „Jeho zásluhou je, že byl vždy opatrný, aby neškodil, což vedlo k tomu, že nereagoval na krize okamžitě a ne vždy chtěl podnikat odvetná opatření. Ale v tomto případě postupoval příliš pomalu,“ tvrdí Drezner.

Po Trumpově vítězství Obama nařídil skromný balíček opatření, která však byla tak úzce zaměřená, že i jejich spoluautoři se shodují na pouze symbolickém efektu. Přesto by se však o Obamově kroku ještě mohlo mluvit i v pozitivních souvislostech.

List upozorňuje na zatím tajné opatření, jakýsi ekvivalent digitální bomby, o jejímž odpálení by rozhodly budoucí administrativy v době vyhrocení vztahů mezi USA a Ruskem. V době Obamova odchodu však byl projekt ve stadiu příprav. O jeho dalším rozvoji nyní rozhoduje Trumpův tým.