Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obamův návrat se blíží. Demokratům má pomáhat s volební reformou

Obamův návrat se blíží. Demokratům má pomáhat s volební reformou

Barack Obama zřejmě znovu promluví do vrcholné americké politiky. Tvrdí to jeho přítel a někdejší ministr spravedlnosti Eric Holder. Podle něj se bývalý prezident zapojí do práce tzv. NDRC, tedy výboru připravujícího reformu volebních okrsků.

„Přichází to, on přichází. A je připravený válet,“ prohlásil Holder na tiskové konferenci směrem k možnému Obamovu angažmá v organizaci napojené na Demokratickou stranu. Dodal, že nedávná hlava USA bude viditelnou tváří projektu.

Holder předpokládá, že i v příštím roce bude platit, že strana, která má zástupce v Bílém domě (momentálně tedy republikáni), prohrává hlasování v půlce volebního období. Navíc věří, že působení Donalda Trumpa efekt ještě umocní.

Přesto ale Demokratická strana aktivně připravuje reformu volebních okrsků, kterou by si ráda do budoucna zajistila silnější roli v dolní komoře Kongresu. Demokraté poukazují na to, že ačkoli republikáni získali v loňských volbách jen 49 procent hlasů, obsadili většinu křesel.

K větší vážnosti by reformnímu výboru mělo pomoci právě Obamovo zapojení. Bývalý prezident po odchodu z funkce přestal být politicky aktivní a užíval si zasloužené volno. Média referovala hlavně o jeho dovolené na soukromém ostrově miliardáře Richarda Bransona v Karibiku nebo o vydání dvou knih, za něž mají manželé Obamovi získat přes 60 milionů dolarů (asi 1,5 miliardy korun).

Když nepočítáme aktivitu francouzských nadšenců, kteří zorganizovali petici za Obamovu kandidaturu v tamních prezidentských volbách, sám Obama se vyjádřil jen k Trumpovu protiimigračnímu nařízení.

„Zásadně nesouhlasím s představou diskriminace lidí na základě víry nebo náboženství,“ vzkázal skrze svého mluvčího s tím, že Američané mají pokračovat v protestech, neboť v sázce jsou americké hodnoty. Na rozhodnutí, zda budou další politické aktivity Obamy následovat, si ještě budeme muset počkat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek