Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obávaná „droga džihádistů“ dělala z mužů krvelačné stroje na smrt. Dnes se výroba vrací do Evropy

Obávaná „droga džihádistů“ dělala z mužů krvelačné stroje na smrt. Dnes se výroba vrací do Evropy

Návyková látka Captagon – známá jako „droga džihádistů“ – byla během války v Sýrii oblíbeným stimulem pro místní bojovníky. Dodávala jim údajně nebojácnost a sílu, díky níž mohli bojovat prakticky bez spánku i několik dní – alespoň tak vyznívaly zlověstné zkazky, které se šířily po blízkovýchodních bojištích. Nelegální výroba Captagonu se v době zvýšené poptávky přemístila blíž ke konzumentům, nyní se však vrací z Blízkého východu zpět do jihovýchodní Evropy, kde se původně vyráběla. Vyplývá to ze zprávy amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DAE), kterou má k dispozici server Foreign Policy.

Podle zprávy DEA se výroba drogy znovu vrací do Bulharska, které opět získává „bývalý status důležité zdrojové země pro Captagon“. Dokazují to zásahy protidrogových jednotek, které se v zemi za poslední rok odehrály. Například v dubnu bylo v bulharské Sofii zabaveno asi 120 kilogramů Captagonu. Úřad však odmítá svoji uniklou zprávu jakkoli komentovat.

Právě jihovýchodní Evropa v čele s Bulharskem byla před rokem 2011 hlavní oblastí výroby Captagonu. Zástupy zkušených chemiků a slabý právní stát totiž tvořily dokonalé podmínky pro šíření malých laboratoří, které vyvážely obrovské množství drog na Blízký východ – ať už k džihádistům nebo ke konzumentům v Perském zálivu.

„Především v Bulharsku bylo několik skupin, které byly zapojeny do produkce,“ říká Tom Blickman z think-tanku Transnational Institute. Postupně se ale výroba začala přesouvat.

„Je to levnější a méně riskantní dostat drogu z Libanonu, Sýrie či Turecka přes Irák nebo Jordánsko do Saúdské Arábie, do států Perského zálivu,“ vysvětluje důvod pohybů odborník na obchodování na černém trhu Matthew Herbert. Mezi největšími odběrateli Captagonu jsou totiž státy, jako je Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty.

Podle zprávy DEA se ale výroba nyní vrací zpět do Evropy. Otázkou zřejmě je, v jaké míře se tak děje – další oslovení odborníci mají totiž vůči takovému tvrzení rezervy. „Kompletní přeskupení obchodu zpět do východní Evropy by mě docela překvapilo,“ říká Herbert. „Centrum spotřeby Captagonu je stále zásadně spojeno s Perským zálivem,“ dodává. Co se však mohlo změnit, jsou vzorce pašování drogy.

Například francouzská policie v květnu zabavila 750 tisíc pilulek Captagonu v hodnotě 1,7 milionu dolarů. „Zásilka přišla z Libanonu, ale byla zachycena ve Francii,“ říká drogový expert při OSN Martin Raithelhuber s tím, že zásilka měla komplikovanou cestu přes Turecko a Saúdskou Arábii. Zřejmě ani nebyla určena pro evropský trh. Někdy totiž může být snazší zaslat drogy z Libanonu do Saúdské Arábie přes Francii. „Realitou je, že kontejnerové lodě a všechny způsoby moderní logistické dopravy jsou zdaleka největším prostředkem transportu drog po celém světě,“ uzavírá Herbert.