Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obavy z invaze Ruska sílí. Vojáci NATO v Polsku se rozmístili nedaleko po zuby ozbrojené ruské exklávy

Obavy z invaze Ruska sílí. Vojáci NATO v Polsku se rozmístili nedaleko po zuby ozbrojené ruské exklávy

Poté, co Rusko v roce 2014 anektovalo Krym a rozpoutalo válku na východě Ukrajiny, se země východní Evropy včetně Polska nebo Pobaltí začaly obávat, že by Moskva mohla ve svém tažení pokračovat právě tady. Varšava proto dlouhou dobu volá po rozmístění vojáků NATO na svém území, přesun vojáků Severoatlantické aliance na severovýchod země, který se uskutečnil tento čtvrtek, proto považuje za důležitý okamžik, kdy si bude moci trochu oddechnout. Nové útočiště vojáků NATO se totiž nachází asi 57 kilometrů od hranic s ruskou enklávou Kaliningrad, kde Moskva znásobuje své vojenské síly a děsí tak okolní pobaltské státy. „Je to historický okamžik,“ vítal vojáky, kteří dorazili na polskou vojenskou základnu Orzysz prezident Andrzej Duda.

„Generace Poláků čekaly na tento okamžik od skončení druhé světové války, kdy snily o tom, že se Polsko zase stane členem spravedlivého, solidárního, demokratického a opravdu svobodného Západu,“ řekl podle serveru Deutsche Welle vojákům Severoatlantické aliance Duda.

Na základnu Orzysz se přemístilo víc než 1100 vojáků – 900 amerických, 150 Britů a 120 Rumunů. Další tři útvary Polsko očekává v červnu. Umístění vojáků právě sem je pro Kreml důležitým signálem. Exkláva Kaliningrad, se kterou kromě Polska sousedí i Litva, je pro Rusko vysoce strategickou oblastí. Koncem roku navíc Moskva ohlásila, že sem přesune protiraketový systém S-400  a balistické rakety Iskander jako odpověď na raketový deštník Spojených států. Obavy okolních zemí se tak ještě posílily.

„Nasazení těchto vojsk do Polska je jasnou demonstrací jednoty NATO a vysílá jasný signál pro každého potenciálního agresora,“ prohlásil během slavnostní ceremonie na základně v Orzysz americký generál Curtis Scaparrotti, který je zároveň velitelem sil NATO v Evropě.

Strach z ruské hrozby se začátkem měsíce vystupňovaly i v Litvě, která má obavy z ruské dezinformační kampaně v pobaltských zemích. Moskva se totiž pokouší o přepsání učebnic dějepisu, podle kterých nemají pobaltské státy právo na svou existenci. „Jestli prohrajeme dnes informační válku, zítra můžeme bojovat se zbraní v ruce,“ varoval podle deníku The Guardian seržant Tomas Ceponis z litevského vojenského oddělení strategické komunikace.

Na možnou ruskou invazi se připravuje i těžká vojenská technika. Jak v pátek informoval server Business Insider, americké tanky dostávají nový kabát – z béžovo hnědé bravy, která kryla bojová vozidla během operací v poušti, se přemalovávají do tónů zelené. „Důvodem, proč malujeme naše vozidla, je splynout s prostředím, kde operujeme. Béžové tanky tam byly, protože jsme dlouhou dobu operovali v pouštním prostředí. Když se teď terén změnil, malujeme je na zeleno, aby splynuly s prostředím,“ vysvětluje kapitán James England.