Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obavy ze sexuálního násilí v přeplněných táborech. Ochraňte uprchlíky, vyzvala OSN Řecko

Obavy ze sexuálního násilí v přeplněných táborech. Ochraňte uprchlíky, vyzvala OSN Řecko

Zajistěte v uprchlických táborech samostatné ubytování a toalety se sprchami pro ženy a děti, apeloval na řeckou vládu Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHC). Podle úřadu jsou tyto skupiny uprchlíků vystaveny hrozbě sexuálního násilí. Obdržel prý stížnosti zhruba od 180 obyvatel táborů, kteří byli po příjezdu do Řecka vystaveni sexuálnímu násilí či nějaké formě hrubé šikany.

Podle tiskového prohlášení UNHCR je situace obzvlášť znepokojivá v přeplněných uprchlických táborech Moria na Lesbu a Vathy na Samu, kde se toalety a umývárny stávají za tmy zónami zvýšeného nebezpečí pro ženy a děti bez doprovodu. Úřad citoval jednu ženu v Morii, která tvrdila, že se kvůli strachu z útoku dva měsíce nesprchovala.

V lednu začaly Atény řešit přeplněnost ostrovních uprchlických táborů, když zahájily přemísťování uprchlíků a migrantů do kontinentálního Řecka. V první vlně jsou zejména rodiny, svobodné ženy, stejně jako lidé se zdravotními problémy. Evakuace se naopak netýká osob, které nemají šanci na azyl, protože jde o ekonomické migranty.

Evropská unie se v roce 2016 s Tureckem dohodla, že všichni migranti, kteří se přesunou z Turecka na ostrovy a nezískají azyl v Řecku, mohou být posláni zpět do Turecka. Zpracovávání žádostí o azyl se ale kvůli nedostatku vyškolených úředníků protahuje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek