Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obchod přestal prodávat módní kolekci Trumpovy dcery. Prezident spustil odvetu na všech frontách

Obchod přestal prodávat módní kolekci Trumpovy dcery. Prezident spustil odvetu na všech frontách

Značka Ivanka Trump Colection, která se zaměřuje na kolekci oblečení, šperků a módních doplňků, se podle obchodního řetězce Nordstrom neprodávala podle očekávání. Nešlo prý o politický krok. Prezident se do rozhodnutí soukromé společnosti přesto opřel na twitteru a Bílý dům z něj udělal i téma při tiskovém brífinku mluvčího Seana Spicera, kde se obyčejně mluví o daleko závažnějších věcech.

Nordstrom již dříve zdůvodnil rozhodnutí učiněné minulý týden faktem, že oděvy se značkou Trumpové se neprodávají tak, jak si obchod představoval. K podobným krokům prý sahá běžně i u jiných výrobců.

„Nordstrom se zachoval tak neférově k mé dceři Ivance. Je skvělá, vždycky na mě tlačí, abych dělal správné věci. Hrůza!“ vrátil úder Donald Trump.

Akcie firmy v reakci klesly téměř o procento. Těsně před koncem obchodování ale vzrostly o víc než čtyři procenta, čímž akcionářům zvětšily jmění o zhruba 300 milionů dolarů (asi 7,6 miliardy Kč).

Později se přidal mluvčí Bílého domu Sean spicer, který na oficiálním brífinku mluvil o tom, že se jedná o přímý útok na Trumpovu politiku a že prezident „má právo zastat se své rodiny“.

Značka Ivanka Trump Colection zklamala krátce po Nordstromu i dalšího prodejce, luxusní obchod Neiman Marcus Group, který podle webu Yahoo News stáhl z prodeje její šperky.

Trump se sice i po listopadovém zvolení prezidentem běžně vyjadřuje k aktivitám řady společností, jedná se ale alespoň o případy, které můžou mít dopad na americkou ekonomiku, ne o osobní záležitosti. V souvislosti s firmami spojenými s jeho rodinou je komentář na adresu Nordstromu vůbec prvním takovým veřejným projevem.

Trumpova dcera po otcově nástupu do funkce čelila kritice, že část svého zboží si nechává vyrábět v Číně, což její otec u jiných firem tvrdě kritizuje a hrozí jim velkým zdaněním. Ivančin mluvčí koncem ledna prohlásil, že je připravena jednat o přesunutí výroby do USA.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek