Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obětí útoků na křesťany v Egyptě je přes 40. Prezident povolal armádu a zavede výjimečný stav

Obětí útoků na křesťany v Egyptě je přes 40. Prezident povolal armádu a zavede výjimečný stav

Počet obětí  sebevražedných útoků na dva křesťanské kostely v Egyptě vzrostl podle agentury AP na 43, zraněno bylo zhruba 100 lidí. K atentátům se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí nařídil okamžité nasazení armády, která má pomoci policii v ochraně klíčových infrastruktur po celé zemi. V televizním projevu oznámil, že v zemi na tři měsíce zavede výjimečný stav. Nejdřív ale podle něj musí vláda podniknout příslušné právní a ústavní kroky.

Incidenty nejnověji odsoudil americký prezident Donald Trump. Na twitteru uvedl, že je z útoku vůči spojenci USA smutný a že má velkou důvěru v to, že Sísí se „se situací vhodně vypořádá“.  

Útoky ve městě Tanta a v Alexandrii se staly tři týdny před chystanou návštěvou papeže Františka v Egyptě a na úvod velikonočního týdne. Sísí svolal bezpečnostní radu státu. 

První exploze otřásla dopoledne místního času kostelem ve městě Tanta asi 100 kilometrů severně od metropole Káhiry v deltě Nilu. Kostel byl plný věřících, výbuch nastal přímo před oltářem, řekl tiskový mluvčí ministerstva vnitra generál Tárik Atíja. 

720p 480p 360p 240p
Moment výbuchu

O několik hodin později nastal druhý výbuch u kostela svatého Marka v druhém největším egyptském městě Alexandrii. V něm celebroval slavnostní mši koptský patriarcha Tavardos II. Podle svého tajemníka ale odešel z kostela ještě před útokem a je v pořádku.

Ministerstvo vnitra naproti tomu v prohlášení uvedlo, že se atentátník opásaný výbušninami snažil proniknout do kostela ještě v době patriarchovy přítomnosti. Policisté mu v tom ale zabránili, a tak se nakonec odpálil před kostelem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek