Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Oběťmi bojů v Afghánistánu se loni stalo na deset tisíc civilistů, útoků přibývá zejména v Kábulu

Oběťmi bojů v Afghánistánu se loni stalo na deset tisíc civilistů, útoků přibývá zejména v Kábulu

Více než 10 000 civilistů bylo v loňském roce zabito nebo zraněno během bojů v Afghánistánu. Počet obětí je o devět procent nižší než v minulém roce, přibylo naopak útoků letadel spojeneckých sil. Vyplývá to ze zprávy asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA), kterou dnes organizace zveřejnila.

Celkem si boje v Afghánistánu loni vyžádaly 3468 mrtvých civilistů, dalších 7015 bylo zraněno. Za dvě třetiny obětí nesou odpovědnost bojovníci z protivládních hnutí. Z toho 42 procent útoků spáchali radikálové z teroristické organizace Tálibán, deset procent bojovníci z takzvaného Islámského státu a 13 procent blíže neurčené protivládní skupiny. Pětinu z celkového počtu obětí pak mají na svědomí akce provládních sil.

Útoky protivládních skupin, které záměrně cílily na civilní obyvatelstvo, způsobily 27 procent obětí mezi civilisty... šlo především o sebevražedné atentáty a útoky, při nichž radikálové útočili dvěma nebo více způsoby na jeden cíl, cituje agentura Reuters zprávu mise OSN.

Útoků radikálů přibývá zejména v afghánské metropoli Kábulu, kde atentáty loni zasáhly 16 procent civilistů.

720p 360p
Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září?

Afghánští civilisté umírají během každodenní rutiny - při cestě autobusem, během modliteb v mešitách, cestou kolem budovy, která se stala cílem (atentátu), uvedl ve svém prohlášení Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Mezinárodní právo podobné útoky zakazuje a ve většině případů budou zaznamenány jako válečné zločiny. Pachatelé musejí být identifikování a přivedeni k zodpovědnosti, dodal Husajn.

Podle zprávy OSN v minulém roce výrazně přibyl počet leteckých útoků spojeneckých jednotek. Zemřelo během nich 295 civilistů a dalších 336 se zranilo, což je až o sedm procent více než v roce předešlém. Počet leteckých zásahů tak podle OSN byl loni nejvyšší od roku 2009.

Z údajů OSN dále vyplývá, že se zvýšil i počet útoků na nábožensky významná místa, kterých bylo loni 38, což je až třikrát více než v roce 2016. Celkem během nich zemřelo 202 lidí a dalších 297 bylo zraněno.

Boji na území Afghánistánu byly loni zasaženy zejména ženy. V roce 2017 zemřelo během násilností 359 žen, což je o pět procent více než v roce předešlém. Počet obětí mezi dětmi loni proti loňskému roku klesl o deset procent. Boje se celkem dotkly 3179 dětí, 861 zahynulo a 2318 bylo zraněno.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek