Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obrat desetiletí. Čína chce lidem platit za to, že budou mít druhé dítě

Obrat desetiletí. Čína chce lidem platit za to, že budou mít druhé dítě

Čínská vláda zvažuje, že bude finančně odměňovat rodiny, které si pořídí druhého potomka. Poté co, v zemi skončila oficiální politika jednoho dítěte, jejíž nedodržování se tvrdě trestalo, se lidem do rozšiřování rodiny hlavně kvůli finančním důvodům nechtělo. Vláda proto věří, že nová opatření rodiny povzbudí a v zemi stoupne porodnost.

Vysoké pokuty a donucení chodit na potraty. Tak vypadala oficiální politika čínské vlády, která od konce sedmdesátých let měla v zemi omezovat počet dětí v rodinách. V roce 2015 byla sice zrušena, ale lidem se do rozšiřování rodiny příliš nechce. Čínská vláda se proto rozhodla, že bude rodiče k početí druhého potomka motivovat finančními odměnami. 

Čínská vláda se zřejmě vyděsila poté, co průzkum Národní plánovací komise pro zdraví a rodinu (NHFPC) z roku 2015 odhalil, že 60 % oslovených rodin si nemůže druhé dítě dovolit především z finančních důvodů. Profesor sociologie na Pekingské univerzitě Lu Jiehua uvedl, že finanční pobídky jsou „pozitivním signálem“ a mohly by váhavé rodiny přesvědčit ke změně názoru. Otázkou ale podle něj zůstává výše takových odměn. Náklady na život v Číně totiž nejsou zrovna nejnižší. „Vláda se bude muset velmi snažit, protože pobídky budou muset pokrýt náklady na výchovu dítěte, což je mnohem důležitější než samotný porod,“ myslí si Lu.

Politika jednoho dítěte byla v Číně spuštěna v roce 1979 jako reakce na vysoký nárůst populace během posledních třiceti let. Před zavedením měla průměrná čínská rodina 4 děti. Porodnost se ale díky zásahu vlády podařilo dramaticky snížit. Zatímco mezi lety 1960-1965 bylo běžné, že žena měla průměrně šest dětí, v období 1995-2014 se počet dětí na jednu ženu snížil na 1,5.

Zákaz mít druhé dítě čínská vláda odvolala poté, co si uvědomila, že zemi dochází kvůli stárnutí populace pracovní síla. Podle oficiálních údajů v Číně žije 114 milionů lidí, kterým je více než 65 let, a téměř 90 milionů lidí se chystá v nejbližší době do důchodu. Vláda se obává, že v roce 2030 bude v Číně žít nejvíce lidí starších 60 let na světě – více než 400 milionů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek