Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obří ledovec se už brzy odtrhne od Antarktidy. Prasklina se dramaticky zvětšuje. Co hrozí?

Obří ledovec se už brzy odtrhne od Antarktidy. Prasklina se dramaticky zvětšuje. Co hrozí?

Trhlina v jednom z největších arktických pevninských šelfů se za první dva týdny nového roku zase o něco zvětšila. Podle nejnovějších poznatků by navíc odtržená část mohla být ještě větší, než se původně předpokládalo. K oddělení navíc může dojít dříve, hrozí pak výrazné zvýšení hladiny moří. 

Trhlinu v ledovcovém šelfu Larsen C vědci pozorují přes 10 let. Dosud se zvětšovala stabilním tempem, v prosinci se ale celý proces rapidně zrychlil. Podle nejnovějších měření se navíc stejné tempo drží i teď. Za první dva týdny nového roku se prasklina zvětšila o dalších 10 kilometrů, nyní už dosahuje délky 175 km. Protože se ale zvětšuje rovnoběžně s okrajem šelfu, drží ledovec stále u šelfu asi 20 kilometrů ledu.

Ledová kra, která po odtržení vznikne, bude jednou z největších, které se kdy objevily na volném moři. Prozatím se její rozloha zastavila na 5000 kilometrech čtverečních, kvůli směru praskání se však nedá vyloučit, že se ještě rozšíří.

Trhlina v antarktickém ledovcovém šelfu Larsen C se v lednu 2017 zvětšila o dalších 10 km.Trhlina v antarktickém ledovcovém šelfu Larsen C se v lednu 2017 zvětšila o dalších 10 km.autor: MIDAS

Odtržení ledovce by mohlo zásadně proměnit celou oblast Antarktidy. Samotný ledovcový šelf přijde o zhruba 10 % své rozlohy, vědci ale nevylučují, že odtržení ho celý destabilizuje a on se úplně rozpadne. Tání jeho částí může následně dle vědců zvýšit hladinu moří až o 10 centimetrů.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek