Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obří Trumpova prohra na spadnutí. Republikáni nejspíš nemají sílu zrušit kritizovanou Obamacare

Obří Trumpova prohra na spadnutí. Republikáni nejspíš nemají sílu zrušit kritizovanou Obamacare

Stěžejní plán Donalda Trumpa zrušit zdravotní reformu jeho předchůdce známou pod názvem Obamacare dostal doslova za pět minut dvanáct velkou trhlinu. Těsně před klíčovým hlasováním ve Sněmovně reprezentantů, které má přinést konec kritizovaného zákona, se ukazuje, že Republikáni už nejspíš nemají dostatek hlasů. Jak uvedl respektovaný web The New York Times, republikánský šéf sněmovny Paul Ryan na poslední chvíli spěšně zamířil do Bílého domu, aby prezidenta o rozkolu uvnitř strany a o hrozící prohře informoval.

V americkém Kongresu dochází podle New York Times k velkému obratu. Zastáncům reformovaného programu zdravotního pojištění navrženého Donaldem Trumpem se sice podařilo projít úspěšně prvním procedurálním hlasováním, před tím závěrečným ale údajně nemají dost hlasů.

Hlasování se nicméně i přes nejistý výsledek má uskutečnit a to dokonce o hodinu dříve. Do té doby bude Bílý dům spolu s vedením sněmovny usilovně pracovat na získání potřebných hlasů.

Vzpoura mezi konzervativními Republikány vedla k tomu, že republikánský šéf sněmovny narychlo zamířil přímo za Donaldem Trumpem do Bílého domu. „Oznámil mu, jak se věci mají. Pokračují v debatě o dalším postupu,“ uvedl Trumpův mluvčí Sean Spicer a naznačil, že situace je vážná. Bílý dům se jinak omezuje v podstatě jen na konstatování, že „možné je vše“.

New York Times ve svém článku připomínají, že neúspěch by pro Trumpovu administrativu znamenal zásadní porážku a doslova „ostudu“. Zrušení Obamacare, kterou se Trumpův předchůdce snažil zajistit přístup ke zdravotní péči milionům Američanů, je pro současného prezidenta jedním z hlavních cílů a patřilo to mezi jeho ústřední sliby.