Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obrovská vlna solidarity. Muslimové během hodiny vybrali 3 000 liber pro oběti londýnského útoku

Obrovská vlna solidarity. Muslimové během hodiny vybrali 3 000 liber pro oběti londýnského útoku

Zatímco někteří hází všechny muslimy do jednoho pytle a dávají jim teroristické útoky páchané v Evropě za vinu, britská muslimská komunita se rozhodla podat rodinám obětí včerejší tragédie v Londýně pomocnou ruku. Pouhou hodinu od spuštění stránky Muslims United for London, prostřednictvím které mohou muslimové přispět obětem útoku a jejich blízkým, se finanční dary vyšplhaly na 3 000 liber (téměř 94 tisíc korun). 

Peníze tak poputují 40 lidem, kteří následkem řádění útočníka utrpěli zranění, nebo například rodinám zabitého 48letého policisty Keitha Palmera a 43leté učitelce španělštiny, která se stala jednou z obětí útoku, když šla vyzvednout děti ze školy.

„Žádné peníze nemohou vrátit zpět ztracené životy nebo zbavit oběti a jejich rodiny bolesti, kterou procházejí. Doufáme ale, že jim pomůžeme od této tíhy nějakým způsobem ulevit jako občané, Londýňané a lidské bytosti,“ píše muslimská komunita v prohlášení.

Stránku spustil Muddassar Ahmed, který sledoval místo tragédie z okna své kanceláře. „Byl jsem na jednání, když mi lidé začali volat a telefon se nezastavil. Podívali jsme se z okna a viděli jsme hrůzu,“ popisuje včerejší zážitek. „Je to něco, o čem slýcháváte, ale nikdy neočekáváte, že to někdy zažijete,“ dodává Ahmed.

Britská muslimská obec potvrzuje, že 100 procent vybrané částky půjde na pomoc rodinám obětí. Zatímco za první hodinu se podařilo vybrat 3 000 liber, během dnešního odpoledne se částka vyšplhala na víc než dvojnásobek, kdy se suma přehoupla přes 7 000 liber (přes 220 tisíc korun).