Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obvinění Obamy z odposlechů Trumpovi nemusí projít snadno. Prošetřovat ho chce i Senát

Obvinění Obamy z odposlechů Trumpovi nemusí projít snadno. Prošetřovat ho chce i Senát

Tvrzením amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že jej předchůdce Barack Obama nechal odposlouchávat, se budou zabývat obě komory Kongresu. Vedle výborů Sněmovny reprezentantů hodlá obvinění vznesené bez jakýchkoli důkazů prošetřit i Senát. Televizi CNN to dnes řekl druhý nejvýše postavený republikánský senátor John Cornyn.

„Je nutné to vyšetřit, abychom zjistili, jaká jsou fakta,“ řekl Cornyn s tím, že Senát se bude Trumpovým prohlášením zabývat v rámci vyšetřování údajných ruských zásahů do loňské prezidentské kampaně.

Trump v sobotu brzy ráno na twitteru napsal, že jej Obama během kampaně nechal v kanceláři v Trump Tower odposlouchávat, a přirovnal exprezidentovy údajné praktiky mimo jiné k aféře Watergate. Bílý dům následně požádal kongresové výbory, které se zabývají vyšetřováním údajného ruského ovlivňování loňské volební kampaně v Trumpův prospěch, aby Obamův postup prošetřily.

Obamův mluvčí se proti nařčení ostře ohradil a odposlechy Trumpa vyloučil i tehdejší šéf tajných služeb James Clapper. Ředitel FBI James Comey podle médií označil Trumpovo tvrzení za nepravdivé.

Zatímco demokraté prezidentova slova vesměs odsuzují jako falešná obvinění mající za cíl odvést pozornost od vyšetřování údajné pomoci Rusů Trumpově kampani, republikáni jsou v komentářích zdrženlivější a poukazují na to, že je třeba počkat, jestli Trump předloží důkazy.