Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Od vojáků OSN čekaly pomoc, místo toho čelily stovkám znásilnění. Teď ženám na Haiti pomáhají fotky

Od vojáků OSN čekaly pomoc, místo toho čelily stovkám znásilnění. Teď ženám na Haiti pomáhají fotky

V jedné z nejchudších zemí světa jsou ženy častým terčem sexuálního násilí. V roce 2004 sem dorazili vojáci OSN, aby místním po převratu pomohli. Jak ale nedávno vyšlo najevo, obyvatelky Haiti se místo toho dočkaly obrovského utrpení. Stovky z nich vojáci OSN znásilnili, podobné incidenty se přitom stále dějí. Pomocnou ruku se jim rozhodla podat francouzská fotografka. Problematika se díky tomu dostala do širšího povědomí, a navíc: oběti sexuálních deliktů díky její práci nabývají ztracené sebevědomí.

Marie tehdy studovala a v Port-au-Prince hledala práci. Na ulici hlavního města Haiti potkala muže, o kterém si myslela, že ji s hledáním zaměstnání pomůže. „Řekl mi, že jeden z jeho přátel hledá někoho, jako jsem já a že za ním potřebuje jít. Když jsme dorazili na místo, vytáhl zbraň. Tehdy se to stalo,“ popisuje Maria svůj smutný příběh. Terčem znásilnění se kromě ní staly stovky dalších haitských žen.

Během vojenské nadvlády v letech 1991 až 1994 zde bylo znásilňování žen používáno jako zbraň. Další sexuální násilí zasáhlo tisíce žen a dětí po převratu v roce 2004. Jak ukázalo nedávné vyšetřování OSN, během tříletého působení zde přes 130 vojáků mírových sil požadovalo po bezmocných ženách a dětech sex.

Přestože se znásilnění stalo v roce 2005 na Haiti trestným činem, problém zde stále přetrvává. Důvodem je chudoba, nestabilita a především stále velmi špatné postavení žen. Situace se navíc zhoršila po zemětřesení v roce 2010, které zničilo většinu hlavního města a zanechalo víc než 1,5 milionu lidí bez domova. V Port-au-Princ začaly vznikat improvizované tábory, kde nebylo dostatečné osvětlení a pro ženy zde nebylo bezpečno.

Po zemětřesení, které podle Lékařů bez hranic zničilo 60 procent zdravotnických zařízení pro oběti sexuálního násilí, se tak útoky na ženy začaly stupňovat. Organizace za práva žen navíc začaly upozorňovat na fenomén „sexu za přežití“, kdy byly zoufalé ženy a dívky nuceny prodávat své tělo za jídlo.

S obětmi sexuálního násilí se loni v létě setkala francouzská fotografka Benedicte Kurzenová, která s nimi strávila tři týdny na haitské gynekologické klinice. Kurzenová už dříve navštívila tábory v Nigerii, aby mohla vyprávět příběhy znásilněných žen a navrátit jim ztracenou sebedůvěru. Trauma místních žen ale bylo tak čerstvé, že nejdříve potřebovaly psychologickou a lékařskou péči. Dostala ale pozvánku od Lékařů bez hranic, aby navštívila kliniku na Haiti. Poselstvím Kurzeové bylo především upozornit na problém sexuálního násilí a na práci místního zdravotnického zařízení. O její činnosti se tak mohly dozvědět i další ženy, které potřebují pomoc.

Stejně jako v Nigérii však fotografka chtěla u obětí znásilnění posílit jejich důvěru v sebe sama. „Přesto, co se jim stalo, stále můžete vidět jejich krásu,“ říká Kurzeová. V některých případech ale pomocnou ruku podat nemohla. „Mluvili jsme s matkou jedné dívky, která chtěla být součástí projektu. Matce ale byl snímek nepříjemnější než samotné dceři. Myslela si, že znásilnění je dceřina vina,“ vzpomíná fotografka. Její tým nakonec matku přesvědčil, aby si o problému promluvila s odborníky. Dívce tak pomohli, aniž by Kurzeová musela zmáčknout spoušť fotoaparátu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek