Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odchod z EU oznámí Británie Bruselu už příští středu. Víme, co bude následovat

Odchod z EU oznámí Británie Bruselu už příští středu. Víme, co bude následovat

Britská premiérka Theresa Mayová 29. března oficiálně oznámí Bruselu úmysl své země odejít z Evropské unie. Britské zastoupení při EU již o chystaném kroku informovalo předsedu Evropské rady Donalda Tuska, uvedla dnes podle agentury Reuters mluvčí Mayové. O odchodu Spojeného království z unie rozhodlo loni v červnu britské referendum.

Přesný termín aktivace článku 50 lisabonské smlouvy o odchodu členské země z evropského bloku, kterou v daném případě začnou rozhovory Londýna a Bruselu o podmínkách takzvaného brexitu, dosud znám nebyl. Mayová dala pouze na vědomí, že se tak stane do konce března.

Odchod z unie vyvolává v britské politice rozpory. Například skotská regionální vláda Nicoly Sturgeonové oznámila, že chce uspořádat nový plebiscit o nezávislosti na Londýnu, aby Skotsko mohlo v EU setrvat. Skotsko se totiž v loňském referendu vyslovilo pro zachování unijního členství. V Británii se také vedla debata o tom, kdo a jakým způsobem se do vyjednávacího procesu zapojí.

V této souvislosti se spekulovalo, že se Mayová rozhodne pro předčasné volby, takové plány dnes ale úřad premiérky popřel. Na spekulace zareagovala i sázková kancelář Ladbrokes, podle které je pravděpodobnost předčasného výběru zákonodárců v letošním roce sedmnáctiprocentní.

Odchod Británie z EU si Britové odhlasovali těsnou většinou v referendu loni v červnu. Britská premiérka Theresa Mayová dopisem oficiálně požádá o odchod své země z Evropské unie 29. března. Než tato země z EU fakticky vystoupí, čeká obě strany ještě mnoho práce.

Přehled následujících kroků:

Zákon o brexitu: Ten již tento měsíc schválily obě komory britského parlamentu a podepsala ho britská královna Alžběta II.

Oznámení o vystoupení: Britská premiérka Theresa Mayová oficiálně oznámí Bruselu úmysl své země odejít z Evropské unie ve středu 29. března. Tím zahájí dvouletý proces vyjednávání o vystoupení.

Mandát EU: Jakmile dorazí dopis z Londýna, zformuluje EU svoji vyjednávací strategii v několika krocích. Již dříve EU oznámila, že pokud Británie formálně oznámí svůj záměr odejít z EU do konce března, mohl by se mimořádný summit unie k brexitu konat okolo 6. dubna. Summit by měl stanovit vodítka a tedy mandát pro další jednání, který následně schválí Evropská rada.

Vyjednávání: Pro samotné vyjednávání o odchodu Británie a přechodných opatřeních si hlavní vyjednávač EU Michel Barnier se svým dvacetičlenným týmem stanovil období 18 měsíců, které končí v říjnu 2018. V Británii se vedla debata o tom, kdo a jakým způsobem se do vyjednávacího procesu zapojí.

Ratifikace: Ze strany EU musí dohodu o vystoupení schválit Evropský parlament a potom také Evropská rada, již bez Británie. Mayová dohodu rovněž předloží ke schválení britskému parlamentu.

Lhůta: Celá procedura musí být dokončena do dvou let od podání oficiální britské žádosti o odchod. Prodloužení termínu je možné, pokud to schválí všechny zbývající státy EU.

Možné komplikace: Skotská regionální vláda Nicoly Sturgeonové oznámila, že chce uspořádat nový plebiscit o nezávislosti na Londýnu, aby Skotsko mohlo v EU setrvat. Skotsko se totiž v loňském referendu vyslovilo pro zachování unijního členství.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek