Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odhaleno: Takhle bídně se mají dělníci, kteří šijí oblečení pro Ivanku Trumpovou

Odhaleno: Takhle bídně se mají dělníci, kteří šijí oblečení pro Ivanku Trumpovou

Před několika týdny vzbudila rozruch informace, že aktivisté, kteří v utajení shromažďovali důkazy o špatných pracovních podmínkách v čínských továrnách, v nichž se vyrábí obuv a oblečení pro značku Ivanky Trumpové, skončili ve vězení. S porušováním pracovních podmínek mají problém ale také další asijské továrny, které šijí pro Trumpovou, jak vyplývá z rozhovorů s dělníky, které publikoval deník Guardian. 

Trojice aktivistů podle nevládní organizace ochránců práv China Labor Watch (CLW) od března shromažďovala důkazy, že továrny skupiny Chua-ťien v Kan-čou v Ťiang-si a v Tung-kuan u Kantonu na jihu země nutí zaměstnance k přesčasům za plat menší, než je zákonem stanovená minimální mzda, což měly zamaskovat falešné výplatní pásky.

Značka Ivanky Trumpové sice nevyrábí v Číně přímo, ale případ vrhl podivné světlo také na její podnikání, protože továrny skupiny Chua-ťien vyrábějí produkty pro podniky, které pro značku dcery amerického prezidenta zajišťují výrobu.

Z rozhovorů, které redaktoři deníku Guardian vedli s dělníky indonéské PT Buma Apparel továrny v Subangu, vyplývá, že špatné pracovní podmínky v asijských podnicích, které šijí pro módní značky, včetně té, kterou vlastní Ivanka Trumpová, nejsou žádnou výjimkou.

Jedna z pracovnic deníku uvedla, že si s manželem, který rovněž pracuje v továrně, nemohou dovolit vychovávat děti, protože by je ze svého platu neuživili. Děti proto žijí s prarodiči a manželé je jezdí navštěvovat jednou za měsíc – když mají peníze na benzín. Pracovnice bere minimální mzdu 173 dolarů měsíčně (v přepočtu cca 4000 korun), což je ještě o zhruba 40 % méně, než kolik berou dělníci v čínských továrnách, které také šijí pro Ivanku Trumpovou.

Její třiadvacetiletá kolegyně tvrdí, že každý den pracuje přesčas, ale nedostává žádné příplatky, a protože má pouze pracovní smlouvu na dobu určitou, nedostane ani žádné odstupné. Podle jednoho z místních odborářů Andrika Otanga nejsou takové pracovní podmínky ničím výjimečným. „Továrny se běžně vyhýbají placení za přesčasy tím, že stanovují nesplnitelné pracovní normy,“ říká Otang.  

Několik jiných dělníků uvedlo, že zažili hrubé zacházení od nadřízených. Ti jim měli nadávat do opic a používat další podobné hanlivé výrazy.

Našli se však i tací, kteří jsou i přes všechny uvedené skutečnosti rádi, že mají práci. „Jsem ráda, že pracuji v Bumě, protože moji rodiče jsou farmáři a to je velmi vyčerpávající práce. Tady je aspoň klimatizace,“ vyzdvihla jedna z mladých pracovnic.

Stálé zaměstnankyně mají také například nárok na tříměsíční mateřskou dovolenou, povinné federální zdravotní pojištění a měsíční bonus ve výši 10,5 dolarů, které ale dostanou pouze v případě, když si nevezmou den volna, když menstruují.