Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odpůrci potratů vyšli do ulic Washingtonu. „Trump je tu s vámi,“ zaznělo

Odpůrci potratů vyšli do ulic Washingtonu. „Trump je tu s vámi,“ zaznělo

Pochodu, který se koná pravidelně každý rok na protest proti rozhodnutí soudu legalizovat potraty, se letos dostalo zastání z nejvyšších míst. K davům osobně promluvili viceprezident Mike Pence a blízká poradkyně Donalda Trumpa Kellyanne Conwayová.

Hnutí proti potratům má v USA tradičně silnou pozici, nástup nové administrativy pro něj ale přesto byl vodou na mlýn. Účast viceprezidenta Pence, prvního takto vysoce postaveného politika, který k průvodu osobně promluvil, tomu odpovídá.

Pence sám patří k velkým kritikům potratů. Jako guvernér Indiany v minulosti prosadil jedny z nejpřísnějších zákonů proti této proceduře. „Život v USA znovu vítězí,“ řekl dnes davům.

Symbolika byla viditelná: Když přesně před týdnem Washingtonem (a dalšími světovými městy) pochodovaly statisíce lidí za respekt k ženám, což se v praxi změnilo v masový protest proti Donaldu Trumpovi, odmítl prezident na četné výzvy aktivistů odpovědět a jejich akce kritizoval.

V pátek k lidem – mezi nimiž byli i ti, kdo americkou metropolí procházeli rovněž před týdnem – promluvili Trumpovi nejbližší kolegové. „Stojí tu s vámi,“ řekla prezidentova blízká poradkyně Kellyanne Conwayová. „Jejich zásadní kroky (Trumpa a Pence) podpoří vaše úsilí,“ dodala.

„Dav byl možná menší než před týdnem, ale nálada asi byla povznesenější. Mají prezidenta, který je proti potratům a který v tomto slibuje důrazný postup. Pro ně to byl jejich okamžik,“ poznamenává k akci ve Washingtonu korespondent BBC.

Trump od jisté doby považuje boj proti potratům za jedno ze svých témat, i když se o něj nijak více nezajímal, a v minulosti dokonce zastával jiné názory. Někteří komentátoři v tom vidí vliv viceprezidenta Pence, který tak prosazuje vlastní agendu. Ihned po nástupu do funkce Trump rozhodl o zablokování financování mezinárodních organizací, které vykonávají potraty nebo o nich poskytují informace. Téma je po desetiletí předmětem sporů mezi demokraty a republikány. Regulaci původně zavedli republikáni, vláda Demokratické strany ji zrušila v roce 1984 a stejný pokyn vydal v roce 2009 i prezident Barack Obama. Trump za svůj krok sklidil i poměrně důraznou kritiku.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek