Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odsouzenec na smrt žádá o zastřelení. Bojí se, že injekce nebude mít účinek

Odsouzenec na smrt žádá o zastřelení. Bojí se, že injekce nebude mít účinek

Když mu bylo dvacet let, J. W. Ledford junior zvaný Boy ubodal k smrti svého souseda, za což si vysloužil ve státě Georgia trest smrti. Dnes je mu pětačtyřicet a v úterý 16. května má být popraven smrtící injekcí. Proti tomu ale odsouzenec na poslední chvíli protestuje. Prosí, aby ho zastřelila popravčí četa.

Ledford čeká na svůj trest už pětadvacet let a dlouhou dobu bere léky proti bolesti. Podle něj a jeho právníka by tyto medikamenty mohly způsobit, že nebude smrtící injekce fungovat tak, jak by měla. Místo rychlé smrti by jeho poslední okamžiky mohlo provázet nelidské utrpení, jak se sám odsouzený vrah obává.

Amerika ostatně pamatuje řadu zfušovaných poprav smrtícími injekcemi, kdy odsouzenci ani žádné léky proti bolesti nebrali. V případě Ledforda, který dostává Neurontin, je riziko potíží při popravě ještě vyšší. Jeho právníci tvrdí, že by byl vystaven daleko větší bolesti, než průměrný člověk.

Popravy smrtícími injekcemi se v poslední době vymkly hned několikrát, asi nejvíc odstrašující je případ Claytona Locketta z roku 2014. Nejprve se do žil odsouzence aplikuje sedativum, které jej má uspat, až poté následují smrtící látky. Lockett se ale ještě 43 minut po vstřiku sedativa svíjel v bolestech a svědci se shodli, že exekuce nejvíc ze všeho připomínala mučení.

Další komplikací v používání smrtících injekcí je skutečnost, že se staly nedostatkovým zbožím. V Arkansasu tak nedávno v průběhu osmi dní došlo ke čtyřem popravám, jelikož injekcím, které stát vlastnil, končila trvanlivost. V případě exekuce Kennetha Williamse se opět vyskytly potíže, kdy odsouzený krvácel, kašlal a škubal sebou v křečích dvacet minut, než zemřel, jak uvádí CNN.

Poprava kulkou je ale možná ve Spojených státech jedině v Mississippi, Oklahomě a Utahu, zatímco Ledford je odsouzený v Georgii. Tamní justice navíc není jeho prosbám nakloněna. „Obhájce počká do předvečera popravy, aby najednou začal tvrdit, že je jeho klient pod dlouhodobým vlivem léků proti bolesti, které by mohly ovlivnit exekuci,“ podivují se právní zástupci státu.

„Pokud se obžalovaný skutečně domníval, že by byla poprava zastřelením přijatelnou alternativou ke smrtící injekci, měl čas několik dlouhých let, aby zažádal o změnu a ne se ozvat pět dní před plánovanou popravou,“ stojí ve vyjádření advokátů státu Georgia. Je tedy velice nepravděpodobné, že by Ledford se svou žádostí uspěl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek